Gönderen Konu: Cep telefonunda 1 Nisan karmaşası!..önemli okuyun!!!  (Okunma sayısı 1178 defa)

Çevrimdışı BentSahra

 • Yönetici
 • Üstad
 • *
 • İleti: 16 137
 • Rep +163/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana

Nisan'dan itibaren cep telefonu aboneleri için kontörlü hat dönemi bitiyor. O tarihten itibaren TL'ye dayalı olan yeni bir sistem geliyor. Peki bu ne anlama geliyor? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) Eylül 2009'da bu konuya geçiş için aldığı karar sonrası cep telefonu operatörleri Turkcell, Vodafone ve Avea yeni sisteme geçiş hazırlıklarını tamamladı.   1 Nisan sonrası artık ön ödemeli hat aboneleri kontör kart yerine "lira" ile tanımlanan kartlar satın alacaklar. 3 operatör içinde Turkcell, yeni dönemle  ilgili tarife paketlerini ve yeni  kart isimlerini açıklarken, Vodafone ve Avea, hafta içinde bu konudaki düzenlemeleri yayımlayacağını bildirdi.
Vodafone BTK'dan üç ay ek süre aldı
Üç operatör içinde sadece Vodafone BTK'dan üç aylık ek süre talebinde bulundu. Bunun sebebi "kalan TL bakiyesinin SMS'le bildiri mi" konusu. GSM operatörleri yeni sistemle birlikte ön ödemeli hat abonelerine her bir görüşme sonrası ne kadar 'lira'sı kaldığını bildiren SMS göndermek zorunda. Bu sayede kullanıcıların ne kadarlık konuştuğunu kolayca hesap etmesi sağlanacak. Üstelik bu mesajlar operatör tarafından ücretsiz olarak gönderilecek. Vodafone BTK'ya başvurarak bu konuya geçiş için üç aylık ek süre aldı. Turkcell ve Avea abonelerine geri bildirimde bulunmaya 1 Nisan'dan itibaren başlayacak. Vodafone ise 1 Nisan sonrası üç ay içinde bu sistemi kullandırmak durumunda.
Turkcell tarifeyi açıkladı, Vodafone, Avea beklemede
Şu ana kadar kontörden TL sistemine geçişte tarifeleri açıklayan tek operatör Turkcell oldu. 31 TL'ye 150 kontör yükleyen bir abonenin geçiş günü (1 Nisan) cebinde 50 kontör bulunuyorsa abonenin hattına 10.30 TL bakiye olacak.
TL'ye geçiş dışında azami tarifede ve ara bağlantı ücretlerinde değişikliler oldu. Bu yüzden Turkcell tarife yapısını yeni baştan düzenledi.
Turkcell yeni tarife yapısında yüksek yükleme yapan abonelere indirimli fiyatlar sunma yoluna gittiğini açıkladı. Yeni paketlerde konuşma sürelerinin arttığı görülürken, bazı paketlerde fiyatlarda artış ve ücretlendirme periyodlarında değişiklik var.
10 SORU 10 CEVAP
KONTÖRDEN TL'YE GEÇİŞLE İLGİLİ MERAK EDİLEN HER ŞEY
1- Kontörden TL'ye geçiş ne anlama geliyor?
Ön ödemeli hat abonelerinin açık ve net olarak ne kadarlık görüşme yaptığını anlaması için bu sisteme geçiliyor. Aboneler 1 Nisan'dan itibaren hatlarına lira yükleyip, kuruş harcayacaklar. Hesaptan "kontör düşüşü" yerine "lira düşüşü" dönemi başlayacak.
2- Hatlara nasıl 'lira' yüklenecek. Sistem değişiyor mu?
Kontör yüklemekten   hiçbir farkı yok. Daha önceki yükleme yöntemleri aynen  geçerli olacak. Geçmişte 100 kontör alınırken, şimdi bunun yerine  20 TL'lik kart satın alınacak. Bunun dışında ayrıca 5 TL ve 10 TL'lik de görüşme süresi alınabilecek.
3- Kontör kartlar piyasadan kalkıyor mu?
Geçiş aşamasında her iki kartların kullanımı sürecek. Bu konuda net bir tarih yok, piyasada bulunan kontör kartları tükenene kadar çift kart kullanımı sürecek. Fakat kontörlü hat telefona yüklendiğinde otomatik olarak sistem bunu lira karşılığına çevirecek.
4- Şu anda hattımda
50 kontör var. Bunlar ne olacak?
Operatörlerin kontör başına dakika başına 20 kuruş üzerinden bunları liraya çevirmesi planlanıyor. Bu durumda abonenin 50 kontörü yerine ilgili hatta 10 lira yüklenecek. Operatörler hiçbir kayıp yaşanmadan kontörleri liraya çevirmek durumunda.
5- Kalan kontör miktarımı öğreniyordum, şimdi neyi öğreneceğim?
Aboneler 1 Nisan'dan itibaren TL cinsinden bakiyelerini görebilecek. Ayrıca SMS, MMS, internet ücretli işlemler sonrası da bakiye hakkında bilgilendirme mesajları gelecek.
6- Kontörden TL'ye
geçiş tarife ücretlerini değiştirecek mi, fiyatlarda artış olur mu?
Yeni sistemde tarifeler artık kontör olarak değil lira olarak ücretlendirilecek. Turkcell, Vodafone ve Avea, tarifelerini kontöre dayalı fiyatlandırmadan lira sistemine uyum sağlayacak şekilde  güncelleyecek. Turkcell TL'ye uyumlu fiyatlarını internet sitesinde duyurdu. Vodafone ve Avea ise haftanın ilk günlerinde bu fiyatları yayımlayacağını açıkladı.
7- TL'ye geçişte abonenin yapması gereken bir işlem var mı?
Hayır. Sisteme geçişten tamamen operatörler sorumlu. Konuyla ilgili tüm teknik altyapı ve prosedürleri operatörler tamamlayacak.
8- Kontör transferi gibi TL transferi de olacak mı?
Evet. Operatörlerin belirlediği limitler dahilinde transfer yapılacak.
9- Kampanya ve promosyonlardan faydalanabilecek miyim?
Evet, tüm kampanyalar TL'ye çevrilerek abonelere aynen sunulmaya devam edecek.
10- Liralı yeni tarife
ve yükleme fiyatlarına vergiler dahil mi, ek vergi ödeyecek miyim?
Yeni sistemde TL ile
belirtilen tarife ve kampanya fiyatlarına KDV, ÖİV dahil. Bu yüzden ek vergi yok. Kontörlü sistemdeki fiyat yapısı aynen devam edecek
 Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cep telefonunda 1 Nisan karmaşası!..önemli okuyun!!!
« Yanıtla #1 : 30 Mart 2010, 07:48:36 »
valla ben ilgilenmiyorum telefon faturasıyla  turkeydn turkeydn turkeydn..
eşim sağolsun.. apl.gif apl.gif apl.gif 16 wink

Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: Cep telefonunda 1 Nisan karmaşası!..önemli okuyun!!!
« Yanıtla #2 : 01 Nisan 2010, 09:41:13 »

 Yeni uygulama bugün başladı
Cep telefonlarındaki kontör uygulaması bugün itibarıyla yerini ‘Kuruş'a bıraktı.

 
Kontörlü hatlar bugün itibarıyla kalktı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) hayata geçirdiği uygulamayla ön ödemeli hatlarda kontör yerine kuruş kullanılacak. 50 milyon aboneyi ilgilendiren uygulamayla birlikte en az 20 lira tutarındaki 100 kontör yerine 5 TL'lik yükleme de yapılabilecek. 10 TL ve üzerindeki yüklemelerde hatların aktif kullanılabilir süresi 6 ay olacak.

FİRMALAR HAZIR

GSM şirketleri de çalışmalarını tamamladı. 26 milyon ön ödemeli abonesi bulunan Turkcell, 13 milyon 700 bin abonesi bulunan Vodafone ve 7 milyon 900 bin abonesi bulunan Avea, sistemin başlamasıyla birlikte tarifelerini kamuoyu ile paylaştı. Turkcell 5 liradan başlayıp 180 lirayı bulan kart fiyatları ile tüketicinin karşısına çıkacak. Avea ise 12 lira ile 69 lira arasında kart fiyatları uygulayacak. Vodafone 'Hoşgeldin Lira' kampanyasıyla tek seferde hatlarına 20 veya üzeri TL yükleme yapan abonelerine yükledikleri miktarın yüzde 50'sini yine TL olarak kazandıracak.

YENİ UYGULAMA NASIL?

Kullanıcıların hatlarında bulunan kontörler, bugün itibarıyla TL'ye dönüştürülecek. İşletmeciler, ön ödemeli hat abonelerinin aylık kullanım detayı bilgilerini SMS, çağrı merkezi gibi yollarla talep edebilmelerine imkan sağlayacak. Uygulama, TL/Kuruş üzerinden yapılacak ücretlendirmelerde bir değişiklik yapılmasına yönelik olmayıp, görüşme bedellerinin ortak ve standart bir tanımı olmayan kontör yerine TL/kuruşa geçilmesine yönelik olacak. Aboneler bugünden itibaren ayrıca başvuru veya tarife değişikliği yapmak zorunda kalmadan görüşmelere devam edebilecek. Kullanıcıların, ellerinde bulunan kontöre dayalı kartları bugün itibarıyla TL kartlarıyla değiştirmeleri gerekiyor. 1 Nisan itibarıyla mevcut kontörlerin TL karşılığı olan tutar hatlara yüklenmiş olacak.

2.5 milyonluk dev müzik arşivi

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, Turkcell'in dijital müzik arşivlerini 2.5 milyon şarkıya çıkardıklarını bildirdi. Bayrakdar, Ghetto'da Turkcell'in müzik birlikleri ve Sony Music, EMI Music, Warner ve Orchard kataloglarında yer alan milyonlarca şarkılık Türkiye'nin en büyük dijital müzik arşivini oluşturmasına ilişkin toplantıda konuştu. Bayrakdar, Turkcell'in yüzde 60 oranıyla mobil müzik pazarında lider olduğunu ifade ederek 2005'ten bu yana meslek birlikleri, yapımcılar ve sanatçılarla işbirliği yaparak korsanla mücadeleye destek olduklarını ve pazarın büyümesinde öncü rol üstlendiklerini söyledi. Bayrakdar, bugüne kadar 33 milyon kişiye 70 milyon şarkı dinlettiklerini anlattı.BUGÜN