Gönderen Konu: Hapşırana ‘neden çok’ yaşa denir?  (Okunma sayısı 4699 defa)

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Hapşırana ‘neden çok’ yaşa denir?
« : 31 Mart 2010, 07:15:13 »

Hapşıran bir kişiye ’çok yaşa’ demek adeti hemen hemen her kültürde vardır. Anlam olarak biraz değişik de olsalar sonuçta aynı kapıya çıkarlar. Hapşıranlara İngilizlerin ’God bless you’, Almanların ’gesundheit’, İtalyanların ’felicita’ deme adetlerinin kökeni, hapşırmanın kişi için önemli bir tehlike olduğuna inanılan çok eski zamanlara gider.
İnsanlar asırlar boyu yaşamın sebebinin ruh olduğuna, ruhun ise insanın başı içinde olduğuna, hapşırmanın bu hayati güce zarar verebileceğine inandılar. Hapşırmanın soğuk algınlığı ile ilişkili olması bu inanış; güçlendirdi. İnsanlar hapşırıklarını tutabilmek için her yolu denediler.
Milattan önce dördüncü yüzyılda Aristo ve tıbbın babası sayılan Hipokrat’ın öğretileriyle insanlar, hapşırmanın başın yabancı maddelere karşı bir savunma refleksi olduğunu öğrendiler. Hapşırma bir hastalığın başlangıcı olduğundan hastalığın sonunun kötü bitmemesi için hapşırana ’Uzun yaşa’, ’Sağlıklı yaşa’ gibi sözlerin söylenmesi adeti bu zamanlarda başladı.
Yaklaşık yüz yıl sonra Romalılar hapşırmanın iyi bir şey olduğuna, insanı hastalıktan koruduğuna, hapşırığı tutmanın hastalığın kuluçkaya yatmasına belki de ilerde ölüme sebep olabileceğine inandılar. Artık hapşıranlara ’tebrikler’ veya ’iyi şanslar’ deniliyordu.
Hapşırana ’çok yaşa’ denilmesinin kökeni birçok kültürde bu şekilde olmasına rağmen bir. Altıncı yüzyılda İtalya’da bulaşıcı ve öldürücü veba hastalığının tüm şiddeti ile başlaması ve bu hastalığın belirtisinin kronik hapşırma olması nedeniyle, hapşıranlara ’cok yaşa’ denilmesi Papa tarafından yasa olarak yayınlanmış ve mecbur kılınmıştır.
Bu yasa ile ayrıca hapşıranın çevresinde ’cok yaşa’ diyecek kimse yoksa, o kişinin kendi kendisine ’God help me’ (Allah yardımcım olsun) demesi de tavsiye edilmiştir.
Genelde ’Çok yaşa’ diyene ’Sen de gör’ yani ’Sen de benim yaşamımı görecek kadar çok yaşa’ denilmesi de adettendir. Hapşırana ’Çok yaşa’ deyince hapşırmanın kesileceğine inananlar da vardır.

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ynt: Hapşırana ‘neden çok’ yaşa denir?
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2010, 07:22:59 »
bence alacağı varsa çok yaşa diyordur.. monre monre monre

Çevrimdışı gullerhurmetine

• Administrator
  • Kalfa
  • *
  • Rep +18/-4
  • evli 6 kız sahibi . maksat ilahi rıza .
    • AşK DediĞiN Ya Allah'tan GeLmeLi...Ya Allah İçİn OLmaLı...Ya Da Allah'a ULaşTıRMaLı; YoKSa YerLe BiR OLmaLı...
« Yanıtla #2 : 31 Mart 2010, 09:43:59 »
güzel bir konu aslında bunlar hep safsata hapşurunca neden çokyaşa denir aslıda Aksırana Yerhamükellah Demek (Aksıran Elhamdülillah Dediğinde Yerhamükellah Demenin Müstehap, Allah’a HamdetmediğHamdetmediğinde Yerhamükellah Demenin Mekruh Olduğu Aksırana Cevap Vermenin Aksırmanın Ve Esnemenin Edepleri)
insan hapşırınca kalbi bir anlık drup geri çalışır ve insanda buna hamdeder kalbi durdurup geri çalıştırana hamdu senalar olsun.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #3 : 31 Mart 2010, 10:20:07 »
usta 28 tesekkürler

hürmettttttttttt  :f
ama bazen konulara takılıyoruz 

bu arada sen çok yaşa senden alacağım var...   :X :X
( ben ölünce hatim indirtecen ya bana .. sözün var unutmadım...)  :o

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #4 : 29 Şubat 2012, 22:36:42 »
bence alacağı varsa çok yaşa diyordur.. monre monre monre

:o

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 29 Şubat 2012, 23:27:26 »
sende gör

Çevrimdışı sevi...

• Bağımlı Üye
  • Rep +0/-0
  • Sevi... Yalnızca O'nu...
    • Nasibimce
« Yanıtla #6 : 01 Mart 2012, 11:42:39 »
Aslında uygun olanı iyi yaşa demek olmalıdır...çok yaşayıp imansız yaşarsa hiç bir kıymeti yoktur,
ama iyi sağlıklı sıhhatlı imanlı yaşayıp herkese örnek olursa o zaman yaşamış olur,
birde hapşırdıktan sonra "yehdina ve yehdikümullah" dersek anlamı "canımı elimden alıp tekrar veren Rabbime şükürler olsun" dur.
daha evla olur,çünkü tıbbende kanıtlanmıştır bu olay insan hapşırınca kalbi bir süreliğine durup tekrar çalışmaya başlarmış,
bu yüzen "yehdina ve yehdikümullah"  demenin şükrümüzü eda etmek açısından önemi büyüktür :)

Sevi... Yalnızca O'nu...

Ey Rabbim, ben kendimi biliyorum, Sen benim hakkımda iyi düşünen ve söyleyenleri yalancı çıkarma...
Amin

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #7 : 01 Mart 2012, 12:31:55 »
Aslında uygun olanı iyi yaşa demek olmalıdır...çok yaşayıp imansız yaşarsa hiç bir kıymeti yoktur,
ama iyi sağlıklı sıhhatlı imanlı yaşayıp herkese örnek olursa o zaman yaşamış olur,
birde hapşırdıktan sonra "yehdina ve yehdikümullah" dersek anlamı "canımı elimden alıp tekrar veren Rabbime şükürler olsun" dur.
daha evla olur,çünkü tıbbende kanıtlanmıştır bu olay insan hapşırınca kalbi bir süreliğine durup tekrar çalışmaya başlarmış,
bu yüzen "yehdina ve yehdikümullah"  demenin şükrümüzü eda etmek açısından önemi büyüktür :)

Aksırana Yerhamükellah Demek  LAZIM karsıdaki de hapsıran ın cevabı yehdina ve yehdikümullah olmalıdır

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

AY_ISIGI

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 25 Nisan 2012, 10:06:21 »
Ben çok yaşa demem genelde hep sağlıklı yaşa derim ama bazen gıcıklık olsun diye ALLAHIN İŞİNE KARIŞMA DİYORUM çok yaşa diyenlere :o

Çevrimdışı sevi...

• Bağımlı Üye
  • Rep +0/-0
  • Sevi... Yalnızca O'nu...
    • Nasibimce
« Yanıtla #9 : 25 Nisan 2012, 10:23:33 »

Aksırana Yerhamükellah Demek  LAZIM karsıdaki de hapsıran ın cevabı yehdina ve yehdikümullah olmalıdır

Ha ben yalan söylüyorum o zaman :) Sen hocadan dahamı iyi biliyosun :)
Ayrıca bakın geçtiğimiz günlerde Diyanet işleri başkanlığıda bir tartışma başlattı hapşırana çok yaşa demeyin diyerek...
tabi haklılar 100 küsür yıl çok yaşayıp boş yaşayacağına 50 yıl yaşayıp kaliteli hayırlı ihlaslı yaşasın daha evla bence tabikide Allah bilir ama bu böyle...
Çok ve hayırlı,ihlaslı yaşamayı nasip etsim Rabbim nasibim'e ve bana ve bizlere ve sizlere inşallah...

Sevi... Yalnızca O'nu...

Ey Rabbim, ben kendimi biliyorum, Sen benim hakkımda iyi düşünen ve söyleyenleri yalancı çıkarma...
Amin