Gönderen Konu: Dünya Helal Gıda Birliği'nden et uyarısı ...  (Okunma sayısı 1255 defa)

Çevrimdışı mrkydr

 • Moderatör
 • Üstad
 • *****
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Dünya Helal Gıda Birliği'nden et uyarısı ...
« : 01 Mayıs 2010, 06:07:09 »


İthal etle ilgili çeşitli iddialar güdeme gelirken Dünya Helal Gıda Birliği Derneği, "Hükümet gerekli açıklamaları yapıncaya kadar et tüketmeyin." çağrısında bulundu.

Dünya Helal Gıda Birliği Derneği Başkanı Raşit Nogay, et ithalatına izin verilmesiyle birlikte Avrupa'nın donmuş et stoklarının eritileceğini, aslında kedi-köpek maması yapılacak olan düşük kaliteli ve yanlış kesim yöntemlerinin uygulanarak elde edilen etin geleceğine yönelik iddialar bulunduğunu söyledi.

Nogay, ithalatın fiyatları dengeye getirip getirmeyeceğinin belli olmaması, üreticinin zarar edeceği, et ithal etmenin geçici bir çözüm olduğu, sürdürülebilir bir fiyat istikrarı sağlanamayacağı gibi endişeler için hükümetin net olarak açıklama yapması gerektiğini kaydetti. Tartışmanın kaynağının, Türkiye'nin ithal edeceği etle ilgili standartların anlaşılabilir biçimde açıklanmaması olduğunu dile getiren Raşit Nogay, "Hükümet, ithal edeceği ette hangi kriterleri aramaktadır. Bunların kamuya açıklanması gerekmektedir. Hükümet, et ithalinde belirlenen kriterler arasında kamuoyunun önemsediği kriterlerden biri olan 'ithal etin helal kesim şartları'nı taşıyıp taşımadığını açıklamalıdır. Etleri tüketecek fertlerin büyük çoğunluğunun inanç hassasiyeti taşıdığı düşünüldüğünde, getirilecek kriterler arasında en önemlisi helal yani temiz olma özelliğidir." dedi.

Güvenli gıda kriterleri içinde çoğu kez inanç hassasiyetinin gözetilmediğini ifade eden Nogay, helal ve temiz olmayan hiçbir gıdanın güvenli olmadığını söyledi. Gıdada sadece ithal ette değil, yurtiçinde yerli üretimde de kriterlere bağlanarak, tüketicinin bilgilendirilmesini isteyen Dünya Helal Gıda Birliği Derneği Başkanı, vatandaşlara, tükettiği gıda ile ilgili olarak tercih hakkı sağlanması gerektiğini kaydetti. Tüketilen etin helal ve temiz olup olmadığı konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığının altını çizen Nogay, şöyle dedi: "Milyonlarca vejetaryen, ömrü boyunca et yemediği halde yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor. Helal Gıda Birliği olarak, bu konuda hükümet yetkilileri yeterli açıklamayı yapıncaya kadar, ithal ete hayır diyoruz. Lütfen bir hafta, on beş gün ya da bir ay et tüketmeyelim. Halkın tercihinden doğan gücün her şeyi yerli yerine oturtacağı görülecektir." ZAMAN
 
FATİH KARAKILIÇ BURSA CİHAN


Çevrimdışı ases

 • Sadık Üye
 • *******
 • İleti: 1 029
 • Rep +4/-1
 • Cinsiyet: Bay
 • Sigara içen birini öpmek ; kül tablasını yalamaya
  • latif ertas.blogcu.com
Ynt: Dünya Helal Gıda Birliği'nden et uyarısı ...
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2010, 06:42:40 »
 200........!!!!!!!

BU İTHAL ET OLAYINI;  BENİM MANTIĞIM KABUL ETMİYOR,
ANCAK , SAYIN BAŞBAKANIMIZIN DEDİĞİ GİBİ OLURSA ONA
AKLIMYATAR.
 tsk....


 turkeydn turkeydn turkeydn turkeydn turkeydn turkeydn
TÜRK DİLİNİN BAŞKENTİNDEN SELAMLAR

[ KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ]