Gönderen Konu: Arada Derede FACEBOOK  (Okunma sayısı 3618 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Moderatör
  • Üstad
  • Rep +35/-3
Arada Derede FACEBOOK
« : 05 Mayıs 2010, 09:35:08 »

..bir gün uyandık ve hayatımız facebook..!

Dünyanın genelini bir araya toplayan meşhuur sitelerden birisi de  facebook...Bir anda patladı ve bir anda hayatımızın bir parçası oluverdi. Hele bir de elimizin altında internet varsa, arada derede facebook sayfamıza giriveriyoruz.

Kuruluş amacı bozuk bir zeminde olan facebook Ben Mezrıch'in yazmış olduğu kitapta siteyi harvard'daki gizli bir klübe üye olup "daha fazla kız götürmek için" siteyi kurduklarınıda iddia ettiler.

Ayrıca 24 yaşındaki site kurcusu Zuckerberg'in bugün kraliyet ailelerinin genç üyeleriyle lüks yatlarda gezdiği de ortaya çıktı. Zuckerberg'in yakın çevresiyle konuşarak hakkında bir kitap yazan Ben Mezrich'e göre Mark yakın arkadaşlarına " Şu site çalışır hale geldiğinde bütün kızlar elimizin altında olacak. Üstelik popülerliğim de artacak" sözlerinide geniş geniş diyordu. Böylesi bir amaç üzerine kurulan site şimdilerde yapılan araştırmalar sonucu her 10 kişiden birinin facebook üyesi olduğu gibi bir gerçeğide gözler önüne serdi.

..anne gel ilkokul arkadaşlarını bulalım...

..baba gel iş arkadaşların hep burda!

..abla gel bu gurupta bana destek ol..!

..abi gel sana bi kız ayarlayalım..!

..dayı ben gelene kadar mahsullerimi topla..!

..derkeennn...bütün sülale, konu komşu, eş-dost, arkadaş Facebook'lu olduk boş zamanlara zemin olduk..!!

Facebook sitesinde günlük rutin olarak yapılan  işleri kısaca özetlemek gerekirse durum mesajınıza yorum yazanlara cevap veriyor, ilgi alanınız olan guruplara fikir beyanında bulunuyor, yeni arkadaş tekliflerini kabul ediyor, sizlerde yeni tekliflerde bulunuyorsunuz. 1 milyon üyeye sahip olmaya çalışan guruplara üye olmanız kaçınılmaz olup sizde davetlerde bulunuyorsunuz vesaire derken nerden baksanız boş zamanlarımda giriyorum diye adlandırdığınız süre zarfında işinizden, ev hayatınızdan, okul hayatınızdan ve hatta birçok güzel ev muhabbetinden sıyrılıp arada derede facebook turu yapıyorsunuz ve bu halka gittikçe büyüyor. Sizin arkadaşınızın arkadaşının arkadaşı kankanız, sevgiliniz, dostunuz oluveriyor..

Hergün bir mekanda çekindiğiniz fotoğraflarınızı itina ile face albümünüze ekliyorsunuz zira bu fotoğraflar bütün face halkı görüp yorumlayacak. Sizde bi tşk mesajı atıvereceksiniz. Farkında mısınız siz ilk üye olduğunuzda hiçte bu kadar aktif değildiniz iki elinizin parmak sayısı adedincede arkadaşınız vardı :S (tabi ki bu ilk üye olana hediye verilen yabancı uyruklu hatunlar dışında)

Gün geçtikçe daha da içine alıyor bu facebook illeti hergün yeni birşey öğreniyorsunuz...Çocuklar birer çete savaşçısı olup çıkıyorlar. Oyun nedir bilmeyen ebeveynler Farmville ile yatıp kalkıyorlar. Tarlaları hasat edip, sağa sola saman, elma sepeti vesaire dağıtıyorlar hatta bazen hırs bile edip daha çok hasat daha çok mal gibi bir düşünceye kalılıp reel hayatta bile yorulmadığınız kadar gözleriniz yorulup elleriniz uyuşup boynunuz tutuluyor. Sanal alemin içersinde böyle kalıveriyorsunuz işte..!!!

Tüm bunlar hayatınızın birer olağanı oldu çıktı bile.

Facebook için "boş zaman" terimini kullandım ya şimdi bu yazıyı okuyan bazı facebook üyeleri iyide ben o sitede islam, namaz, oruç gurupları kuruyorum dinimizi yaymaya çalışıyorum(...!?)Sizin yazdığınız gibi basit amaçlar yok bu sitede..At gözlüğü ile bakmayın biraz sosyal olun gibi sözleri söyleyebilirler.

Bende derim ki; bu sitenin kuruluş amacı belli, site popülerliğinden kazanılan ücret belli, yeni aşklar,  yeni arkadaşlar derken cinayetler, tecavüz olayları facebook aşkı için evden kaçan kız çocukları belli sizde istediğiniz kadar benim amacım farklı deyin..Böyle siteleride popülerite haline getiren siz facebook tutukusu olan insanlar değilmisiniz diye bir soru gelir aklıma?

Bir zamanlar televizyonlarda bile bas bas reklamı yapılan site, şimdilerde reklama bile luzum kalmaksızın toplantılarda, sohbet arasında ister sitemez reklamı olur hale geldi. Bu hali böylesine içler acısı haline getirenlerde yine bizleriz. Çok sevip bağrınıza bastığınız sanatçı nitelikli insanlar facebook ta gerçek aşkı bulma ifşasında bulunup, sanal hayatı reele taşıma bilincinde hayalcilik yaptıran yalancı, çirkin huylu insanlarada pirim veren bizleriz.

Anadoluda çok güzel bir söz vardır " ucuz malın talibi çok olur " diye bizim toplumumuzun genelindede ucuz olana revaç vardır. Bu sitede ucuz, basit, çiğ bir amaç üzerine kurulmuştur. Nitekim talibide çok olmuştur. Oyunlar guruplar bu işin süsü amaç belli.  Bir zamanlar netlog arkadaş bulma sitesinde olduğu gibi lakin bu facebook netlog sitesinide out etti.

Facebook üyesi olmayan insanlar neyden mahrum kalıyor veyahutta asosyal bir insan mı oluyorlar? Onuda anlamış değilim bazı insanların ağızına sakız olmuş " sosyal bir insan oluyorum ben bu sitede " diye. Sosyal yaşam kavramını bilmeyenlerin tanımıdır. Bu teoriyide çürütmek istedim :)

Bu verimli bulduğum, istifadenize sunacağım yazı için yaptığım araştırmalarda "facebookta önceki hayatımdaki kendimi buldum" gibi bir yazı başlığı ile karşılaştım ve okudum..Kayde değer bir yazı olmaksızın çocukluk arkadaşları ile yaptığı tanışmada masum günlerini hatırladığı, o eski günlerdeki gibi masum bir kalp ile sevebildiğini yazmış. Güldüm.. Sizin çocukluk günlerinizdeki masum sevgilerinizi hatırlamanız için bi facebook dürtünüze ihtiyacınız yoktu ki!!..Bu kadar derinlerde miydi bu anılarınız?

Diğer yandan Facebook'a nasıl üye olunur diye bir çalışma yapan hanımın düzen kurduğu sitede, yorumlarda şöyleydi; çok ilgimi çekti paylaşmak istedim siz Sevgili Okurlar ile

..Yaaahh bilgisayarım bozuldu bende facemsiz yapamıorum.

..Faceli günler beni bekliyoohh yaahh

..Bende facebook'a üye olmak istiyorum nasıl yapabilirim.

..Çok yadırganıyorum banada facebook hesabı açııınn..(bu bir özel çağrıdır)

Sevgili Okurlar sözün özü son kertede hangi değişen ihtiyaçlarımızın yerini facebook aldı. Bu facebookta insanı bu denli çekici kılan nedir? Bi silkelenelim hayalcilik yapmayalım ayaklarımız yere bassın. Şimdi bu facebook faaliyetiniz size boş zaman gibi görünmeyebilir hatta hoş vakit geçirip günü güzel kapattığınız bir aktivite gibi görünebilir. Lakin yerini başka bir aktivite alınca ve facebook sevdası boş zamanlar gurubuna dahil olacaktır. Benim tavsiyem bu facebook sitesine saat sayacı eklesinler bakalım herkes hayatının kaç saatini heba ediyor? İslam Ülkelerinde, Kurani inançlarımız gereği "çalışmak=ibadet" kabul edilir. Hal böyle olunca da, bize düşen bol bol güzel zamanlar zemininde gerekli ve fayladı işlerde çalışmak olacaktır.

Konu uzun.. Daha çok anlatılacaklar var gerisini siz tamamlayın....Vesselam..

Facebooksuz günlere Vira Bismillah..

Hoşça kalın..

Yazar: Hatice Tüfekçi

Çevrimdışı mrkydr

• Moderatör
  • Üstad
  • Rep +35/-3
Ynt: Arada Derede FACEBOOK
« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2010, 09:37:32 »

sevgili nasibimce ailesi nasibmce'yi  tanıtma amaçlı bizlerde geçenlerde facebooka üye olduk.. ama olmadan önce bu yazıyı okumuş olsaydım.. başkalarınında keşke dememesi için yazıyı paylaşmak istedim...

neyse zararın neresinden dönersek kardır...

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
« Yanıtla #2 : 05 Mayıs 2010, 12:47:34 »

sevgili nasibimce ailesi nasibmce'yi  tanıtma amaçlı bizlerde geçenlerde facebooka üye olduk.. ama olmadan önce bu yazıyı okumuş olsaydım.. başkalarınında keşke dememesi için yazıyı paylaşmak istedim...

neyse zararın neresinden dönersek kardır...

vardır herseyde bir hayır  mm  monre monre

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı mrkydr

• Moderatör
  • Üstad
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2010, 09:41:26 »

sevgili nasibimce ailesi nasibmce'yi  tanıtma amaçlı bizlerde geçenlerde facebooka üye olduk.. ama olmadan önce bu yazıyı okumuş olsaydım.. başkalarınında keşke dememesi için yazıyı paylaşmak istedim...neyse zararın neresinden dönersek kardır...

sevgili arkadaşlar paylaşmak istemediğim bir sebepten dolayı face nasibimceyi tanıtmaya devam etmeye karar verdim..
susmak bazen doğru değilmiş..susmak konusunda yazdıklarımdan sonra belki bu garip olacak ama.. bakalım hayırlısı ,Rabbim rızasından dışarı çıkartmasın.. 12

Çevrimdışı gullerhurmetine

• Administrator
  • Kalfa
  • *
  • Rep +18/-4
  • evli 6 kız sahibi . maksat ilahi rıza .
    • AşK DediĞiN Ya Allah'tan GeLmeLi...Ya Allah İçİn OLmaLı...Ya Da Allah'a ULaşTıRMaLı; YoKSa YerLe BiR OLmaLı...
« Yanıtla #4 : 24 Mayıs 2010, 10:37:53 »
amin ben bu facebook tan hale bişe anlşamış dilim hakatan nedir bukadar bagımlıkık yapan  AMBİYANS.

Çevrimdışı mrkydr

• Moderatör
  • Üstad
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #5 : 24 Mayıs 2010, 10:50:00 »
ya bende sevmedim ama dinimizle dalga geçen insanların hakaret dolu sözlerinden sonra elimden geldiğince her gün bir şeyler ekleyeceğim..
nasip diyelim Rabbim yardımcımız olsun..

Çevrimdışı ketum

• Üstad
  • Rep +3/-0
« Yanıtla #6 : 24 Mayıs 2010, 19:11:18 »
benim facebook um yok
HİÇ !

Çevrimdışı mrkydr

• Moderatör
  • Üstad
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #7 : 24 Mayıs 2010, 19:44:32 »
sevgili ketum şart değil de zaten...ama  Bbgün zor du benim için.. Rabbim  ayaklarımızı dini üzerinde sabit kılsın ve yardımcımız olsun..

Çevrimdışı ketum

• Üstad
  • Rep +3/-0
« Yanıtla #8 : 24 Mayıs 2010, 21:15:21 »
amin ecmain inş
HİÇ !

Çevrimdışı ecznuran

• Yeni Üye
  • *
  • Rep +0/-0
« Yanıtla #9 : 24 Mayıs 2010, 21:59:34 »
haaa şöyle saadete gelin ve facebook'a gelin efendim :)

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #10 : 26 Mayıs 2010, 19:20:15 »

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oldukça popüler olan sosyal ağ sitelerinin kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor.
Evde, işyerinde, internet kafede, okulda, kısacası internetin olduğu her ortamda birçok kişi vaktinin önemli bir kısmını Facebook'ta profil güncelleyerek, sağa sola kendisi ile ilgili video veya resim linklerini göndererek geçiriyor.
Çoğumuz, sanal ortamda daha çok sosyalleşmek adına arkadaş listemizi kabartmakla uğraşırken farkına varmadan tüm kişisel bilgilerimizi kendi elimizle herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir ortamda pervasızca sergiliyoruz. Kişilerin cinsiyeti, doğum tarihi, siyasi ve dinî görüşü, eğitim durumu, resimleri, videoları, akraba ve arkadaş bağlantıları, çalıştığı işyerleri gibi birçok özel bilgilerini kaydeden bu siteler sayesinde siber suçlu veya gizli servis elemanları, normalde yıllarca uğraşıp ele geçirebilecekleri bilgilere bir tıkla oturdukları yerden kolayca ulaşabiliyor.
Artık günümüzde pek çok şirketin insan kaynakları birimi, eleman alımı yaparken CV'deki şahsî bilgiler ve referansların dışında sosyal ağlardaki o kişi ile ilgili bilgileri de inceliyor. CV'niz çok parlak görünse bile, bu sitelere eklediğiniz laubali bir fotoğrafınız, mesajınız veya yorumlarınız yüzünden başvuru yaptığınız şirketteki işe alınmayabilir veya çalışmakta olduğunuz işyerinizdeki patronunuz tarafından kovulabilirsiniz. Kısacası sosyal ağları bilinçsizce kullandığınız vakit istikbalinizi kendi ellerinizle karartabilirsiniz.
Çocuklarınız da sosyal ağ sitelerini güvenli kullansın
Sosyal ağ sitelerine üye olmada tavsiye edilen yaş 13 ve üzeridir. Çocuğunuz daha küçük ise bu siteleri kullanmalarına izin vermeyin.
Çocuğunuzun kullanmayı planladığı siteyi araştırın ve gizlilik politikalarını dikkatlice okuyun. Kullandığı sayfaları aralıklarla kontrol edin.
Çocuklarınızın mümkünse takma isim kullanmalarını tavsiye edin. Ayrıca arkadaşlarının tam isimlerini de sitede yazmamalarını söyleyin.
Sitedeki profilinde özel bilgilerini doldurmadığından emin olun.
Çocuğunuza fotoğrafların pek çok kişisel bilgiyi ortaya çıkarabileceğini açıklayın. Kendilerinin veya arkadaşlarının, adresleri, araç plakaları, kıyafetlerindeki okul isimleri gibi bilgilerin gözüktüğü resimleri yüklememeleri konusunda uyarın.
Sosyal ağ sitelerinde onları rahatsız eden mesajlar olursa mutlaka size söylemesini tembihleyin.
Çocuğunuz belirlediğiniz bu kurallara uymazsa sayfanın silinmesini sağlayın.
En yakın arkadaşınızdan bile gelen mesajların içindeki linklere gözünüz kapalı tıklamayın. İlgili linki internet tarayıcınızdaki adres alanına kopyalayarak ya da elle yazarak bağlanın. Siber suçlular, Facebook gibi sosyal ağların başlangıç sayfalarını taklit ederek kullanıcıların şifrelerini ele geçiriyor.
E-posta adresinizi ve profilinizi herkese açmayın. Siber suçlular sahte kimliklerle oluşturdukları sayfalarda kullanıcı profili toplayıp, bu kişileri spam, reklam ve virüs bombardımanına tutuyorlar.
Facebook kullananların dikkatine
Facebook, MySpace, Twitter, Linkedin, Xing, Windows Live Spaces gibi sosyal ağları kullanıyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri mutlaka okuyun:
İlk kez Facebook'a giriş yaptığınızda profilinizdeki başlangıç ayarlarında herkes arkadaşlarınızın listesini görebilir durumdadır. Sadece arkadaşlarınızın bu listeyi görmesini işaretleyin.
Size gönderilen bağlantı adreslerine tıklamadan önce kimden geldiğine ve hangi adrese yönlendirildiğine dikkat edin. Tanımadığınız kişilerden gelen mesajlara cevap vermeyin. Çünkü Facebook'ta bir kişiye mesaj gönderdiğiniz anda profiliniz o kişiye kısıtlı olarak 1 aylığına açılır. Dolayısıyla size ait fotoğraf ve dokümanları ele geçirebilir.
Kimlik hırsızları sizinle ilgili bilgi edinmek için sahte hesaplar açarak sosyal ağları kullanır. Arkadaş seçimi yaparken dikkatli olun. Sizinle arkadaş olmak isteyen kişilerin kim olduğunu bilmiyorsanız arkadaş listenize eklemeyin.
Sosyal ağlarda yazdıklarınızın tamamı bir yerde kaydedildiğinden bu verilere hiç beklemediğiniz zamanlarda erişilebileceğini unutmayın. Yazacağınız her şeyin kalıcı olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Hesabınızı silebilmeniz mümkün olsa dahi, internetteki herhangi biri bilgileri yazıcıdan kâğıt ortamına taşıyabilir veya bilgisayarına kaydedebilir.
Sosyal ağlarda politik görüş veya hissiyatlarınızı kesinlikle paylaşmayın.
Son zamanlarda sosyal ağlar içerisinde gelen video linklerinin çoğunu izlemek için codec gerekiyor. Google sayfasında bulunan rastgele codec yüklendiği zaman bilgisayarınıza virüs veya casus yazılımlar bulaşabiliyor. Bu yüzden codec programlarını üretici firma sitelerinin kendi sayfalarından indirin.
Bir kişiyi arkadaş olarak eklerken, kesinlikle arkadaşlık detayı belirtmeyin. Bu, bilgisayar korsanları açısından bulunmaz bir nimettir.
Fotoğraflarınızı yüklerken albümün herkese açık özelliğini kapatın, sadece arkadaşlarınıza açık hale getirin. Bu sayede art niyetli kişilerin fotoğraflarınızı kopyalamasının önüne geçebilirsiniz.
Doğum tarihinizi tam olarak yazmayın. İlla yazmak istiyorsanız sadece yılını yazın.
Mail adresinizi gizleyin. Çalıştığınız ve yaşadığınız yerin adresini tam olarak yazmayın.
Özel yazışmalarınızı herkesin görebileceği sayfalarda değil, sadece sizin, şifreyle ulaşabileceğiniz sayfalarda yapın.
Sosyal ağlarda önüne geleni arkadaş listenize eklemeyin. İleride arkadaş listenize göz attığınızda sonra "Bu kimdi yahu?" diye kara kara düşünmeye başlarsınız.
Facebook'ta her önünüze gelen Facebook uygulamasını yüklemeyin. Çünkü birçok uygulama casus yazılım gibi çalışarak şifrelerinizi ele geçirebiliyor.

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #11 : 26 Mayıs 2010, 19:21:44 »

en son haberlerde dinledim face booktan takip ederek kişşlerin o an nerde olduklarını bel,rleyip evini soymuslarrrrr

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

Çevrimdışı gullerhurmetine

• Administrator
  • Kalfa
  • *
  • Rep +18/-4
  • evli 6 kız sahibi . maksat ilahi rıza .
    • AşK DediĞiN Ya Allah'tan GeLmeLi...Ya Allah İçİn OLmaLı...Ya Da Allah'a ULaşTıRMaLı; YoKSa YerLe BiR OLmaLı...
« Yanıtla #12 : 27 Mayıs 2010, 08:02:39 »

en son haberlerde dinledim face booktan takip ederek kişşlerin o an nerde olduklarını bel,rleyip evini soymuslarrrrr

mm ve eczanura duyrulur  199 zxc mm coni

Çevrimdışı mrkydr

• Moderatör
  • Üstad
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #13 : 27 Mayıs 2010, 08:05:45 »
valla doğrudur..  hiç şaşırmam.. sory

ama  hxyx bizim  eve girdiklerinde (ki Rabbim cmlemizi muhafaza buyursun) tatlı malzemelerimden başka bir şey bulamazlar..

yada yaptığım tatlılardan.. coni coni coni

Çevrimdışı ecznuran

• Yeni Üye
  • *
  • Rep +0/-0
« Yanıtla #14 : 15 Haziran 2010, 16:39:49 »
yaaa o yüzden gönüllü hırsızım :) :) :)