Gönderen Konu: 99 Mesele-i Mühimme nedir?  (Okunma sayısı 10445 defa)

gedai

 • Ziyaretçi
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #15 : 12 Ağustos 2010, 13:33:51 »
üstadım yine aydınlatmaya devam ediyosun ey vallah

14- İhya-i Ulumuddin başta olmak üzere birçok İslami eserin sahibi İmam-ı Gazali hazretlerinin Şafii mezhebine mensup olduğunu biliyor muydunuz?

bazı kaynaklarda mezhepsiz olduğu yazılır ama sağlam görüş şafii mezhebinden olduğu

Bir hususu yazmadan geçemiyeceğim iran ,suudi arabistan ve bazı islam ülkeleri dört mezhebin dışında ,şimdi bunlar müslüman değil mi? mm ysagk esglk helal helal 22 kirmizigulvx6 kirmizigulvx6 kirmizigulvx6

Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #16 : 12 Ağustos 2010, 16:03:11 »
 ggd güzel bir nokta yakalamışsınız..bilgim dahlinde olmasada, fikrimi belirtmek istiyorum..
İnsanın müslüman olması için kelimei şehadet getirmesi yeterlidir.. birde sünnetle hareket etmeye gayret gösteriyorsa dahada güzel ..kalplerde olanı Allah bilir....
Rabbim son nefesimizde şehadetini nasip etsin bizlere.. 29

Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #17 : 16 Ağustos 2010, 08:57:08 »


66-Eski takke vb. mübarek eşyaların atılması yerine temiz bir mahalle defnetmenin adaptan olduğunu biliyor muydunuz?


67-Yemeğin başında ve sonunda tuz kullanmanın sünnet olduğunu ve Hz Ali r.a. efendimizin: “Yemeğe tuz ile başlayan kimseyi Allah-ü Teala 70 dertten kurtarır” dediğini biliyor muydunuz?


68-Esneme geldiği zaman ağzın yumulması (inisteda’a felyekzum), eğer engellenemezse elle kapatılması icap ettiğini, kapatmanın adabının ise;Namaz dışında sol elin içi ya da dışıyla ağzın kapatılması icap ettiğini, namazda kıyamda bu mümkün olmadığı için sağ elin içiyle ağzın kapatılması icap ettiğini biliyor muydunuz?


69-“İnnellahe vemelaiketehü yüsallüne….” (Allah ve melekleri, Peygamber (efendimiz s.a.v)'e çok salevât getirirler. Ey müminler! Siz de ona salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.”Ayeti kerimesi okunduğu zaman hemen salavat getirilmesi icap ettiğini zira ismi anılınca salavat getirmenin vacip, tekrarlamanın ise müstehap olduğunu biliyor muydunuz?


70- Seyri sülük yolunda ilerleyen bir kimse için namazlardaki tesbihleri 3’er okumakla yetinmenin süi edep olduğunu,5 ya da 7 okumanın icap ettiğini biliyor muydunuz?


71- Farz namazların son iki rekatında yanılarak zamlı sure okunsa sehiv secdesinin icap etmediğini biliyor muydunuz?


72-Bir kimsenin sabah namazına kalkmak,erken uyanmak, ya da istediği bir zamanda kalkmak istediği zaman, yatacağı zaman üç kere Kevser suresini okuyup Efendimiz s.av.'e hediye ederse daha sonra da “Ya Rabbel Alemin, beni sabah namazına vaktinde (veya şu saatte) uyandır” derse Hz. Allah’ın izniyle uyanacağını biliyor muydunuz?


73- 6 Vakit üst üste namazı kazaya kalmamış kimsenin tertib sahibi olduğunu,bu kimselerin namazları kazaya kaldığı zaman, bu kazayı ilk vakit namazından önce kılması gerektiğini biliyor muydunuz?


74- Yatsı namazından sonra Emenerrasülü… ayetlerinin ihmal edilmemesi icap ettiğini, Zira Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in “Her kim geceleri bakara suresinin son iki ayetini okursa o gece afetlerden ve şeytanın şerlerinden emin olur” buyurduğunu, Hz. Ali k.v. nin de bakara suresinin son iki ayetini okumadan uyuyacak aklı başında bir Müslüman bulunacağını sanmıyorum dediğini biliyor muydunuz?


75- Bir kimsenin başkasının kalemini dahi kullanmak istediği zaman izin istemesi icap ettiğini, ama aralarında samimiyet bulunan kişilerin örf ve adet dalaletince hiç sormadan da kullanmasında mahzur olmadığını biliyor muydunuz?
Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #18 : 21 Ağustos 2010, 07:22:13 »


76- İmam-ı Suyuti rh. A.’hın “Sadaka fakire verilirse 10 misli, âmâ ve âcize verilirse, 70 misli, yakın akrabaya verilirse 1000 misli, ana babaya verilirse 10 000 misli, talebe ve alime verilirse milyon misli mukabele eder.” Dediğini biliyor muydunuz?


77- İbrahim Ethem Hazretlerinin “Gündüz isyan eden gece ibadetine kalkamaz.” dediğini biliyor muydunuz?


78- Selam veren birisine “Ve aleyküm selam” (selam senin *de* üzerine olsun) diyerek atıf harfi olan vav’ı ilave etmek icap ettiğini, zira sadece aleyküm selam (selam senin üzerine olsun) demenin, sanki verdiği selamı tekrar ona iade etmek manasına geldiğini biliyor muydunuz?


79- Tavukların her ne kadar besmele ile islami usullere göre kesilseler dahi, içerisindeki bağırsaklar ve pislikler atılmadan sıcak suya atılmaları halinde necis olacağını, dolayısı ile yemenin caiz olmadığını, günümüzdeki hazır tavukların ise fabrikalarda üretilirken maalesef bu hassasiyete riayet edilmediği için, bu tavukları yemenin islama uygun bir hareket olmadığını, o yüzden çarşiü pazarda satılan tavuk dönerlere uluorta rağbet edilmemesi icap ettiğini biliyor muydunuz?


80- Kolonyaların kahir ekseriyetinde alkol olduğu için kolonya sürünen bir şahsın namaz kılması için takriben 15 dakika kadar beklemesi (alkol bu zaman zarfında uçacağı için) icap ettiğini, bazılarının ise kolonyayı alkolden arındırmak için kolonyaya tuz attıklarını biliyor muydunuz?


81-Günahlardan af isterken, “Allahım seyyiatımı hasenata tebdil eyle” şeklinde dua edilirse, günahların affolunmakla kalmayıp, sevaba dönüşmesinin ümit edildiğini biliyor muydunuz?


82- Pastanelerde tavuk göğsü olarak bilinen tatlının, tavuğun göğsündeki bir et parçasındaki etle kıvama erdirilerek yapıldığını,kullanılan tavuğunda muhtemelen hazır tavuk olduğu varsayımı gereği yenmesinin şüpheli şeyler hükmünde değerlendirilmesi icap ettiğini biliyor muydunuz?


83-Peygamberimizin (s.a.v.):”Bir kimsenin harcadığı paraların en faziletlisi, ailesine, Allah yolunda kullanacağı vasıtasına ve Allah  yolunda beraberce çalışacağı arkadaşlarına sarfettiği paradır” (2008 fazilettakvimi ) dediğini biliyor muydunuz?


84- Ev  içerisinde dahi olsa cemaatle namaz kılarken anne, kardeş dahi olsa bayanların mutlaka bir arka safta bulunmaları icap ettiğini, ancak münferiden (tek başına) kılınırken bu şartın aranmadığını biliyor muydunuz?


85- Bir kimsenin (erkek) tek başına kılmak niyetiyle başladığı farz namaz esnasında, arkadan gelen başka birinin (erkek) “eğer farz kılıyorsan sana uyuyorum” gibi namazı beraber kılmaya çağırması halinde o andan itibaren  (namazın kalındığı yerden) cemaat yapabileceklerini biliyor muydunuz?


Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #19 : 24 Ağustos 2010, 08:52:19 »


86-Nefsi terbiyede en son merhalenin mutmainne makamı olduğunu ve bu mertebeye gelmiş bir kişinin artık nefsinin Müslüman olup kendisine zarar vermeyeceğini, cennete de ancak mutmainne makamına çıkmış kişilerin gireceğini, dünyada mu makama çıkamamışların durumuna göre kabirde sıratta, cehennemde ulaşarak cennete girebileceğini biliyor muydunuz?


87-Bir kadın öldüğü andan itibaren eşinden dinen nikahının düştüğünü dolayısı ile dokunayıp sadece yüzüne bakabildiğini, ancak kocası ölen bir kadın ise iddet müddeti beklemesi icap ettiğinden o anda nikahının düşmediğini biliyor muydunuz?


88-Yemek yiyene (davet edecekse verebilir) ve Kur’an okuyana selam verilmemesi gerektiğini biliyor muydunuz?


89- Banyo, hela gibi yerlerde bulunurken o esnada,ezan duası ya da  normalde dua okunmasını icap ettiren sesler duyulsa bile (ezan, fatiha, Efendimize Salavat vb.) hiçbir duanın okunmaması gerektiğini hatta tuvalet terliğini giydikten sonra hela duasının bile okunamayacağını biliyor muydunuz?


90- Yatsı namazını vaktinin son gecenin yarısından sonra  1 / 3 ‘ ünde kılmanın tahrimen (harama yakın) mekruh olduğunu biliyor muydunuz?


91- Seferi bir kimsenin 2 rekat kılması icap eden farzı 4 rekat kılmasının tahrimen mekruh olduğunu ve vakit geçmeden farkına varırsa farzı 2 rekat kılarak namazı tekrarlamasının Hanefi mezhebine göre vacip olduğunu zira tahrimi kerahetle kılınan her namazın tekrarının vacip olduğunu biliyor muydunuz?gedai

 • Ziyaretçi
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #20 : 24 Ağustos 2010, 11:50:31 »
Yapılması ve kaçınılması farz olan bir amelin ilmini öğrenmenin farz, yapılması vacip ve mekruh olan amelin ilmini öğrenmenin  vacip, yapılması sünnet olan amelin ilminin sünnet,müstehap amelin ilminin müstehap, yapılması mübah olan amelin ilmini öğrenmenin mübah olduğunu biliyor muydunuz?

biraz karişuk oldu ama anlamaya çalışıyom

sağ ol üstadım

selamlar nereden
cafeden

Çevrimdışı mrkydr

 • Administrator
 • Üstad
 • *
 • İleti: 12 912
 • Rep +35/-3
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #21 : 10 Eylül 2010, 08:47:53 »


92- Hz Allah’ın Peygamberimiz s.a.v’in yüzü suyu hürmetine, ümmetinin kalplerinden geçen vesveselerden, kötü düşüncelerden, konuşmadıkça ve amel etmedikçe sual etmekten vazgeçtiğini biliyor muydunuz?


93- Ebul Faruk Ks. hazretlerinin kurban kesmenin ehemmiyetine binaen:
"Eğer bir insan hali vakti yerinde olup da kurban kesmezse, Hz (cc)  kurbandan akacak kanı onun ya kendinden veya çoluk-çocuğundan  veya malindan ticaretinden servetinden varlıgından mutlaka bir kan çikaracaktır."dediğini biliyor muydunuz?94- Kur'an-ı Kerim tilaveti nihayetinde söylemiş olduğumuz:
"Sübhane rabbike rabbil izzeti amme yesifün, veselamün alel mürselin, velhamdülillahi rabbil alemin"

Ayeti kerimesinin

"- ...aleminEl Fatiha" diyerek bitirilmesinin doğru olmadığını zira ayet olan bir ifadeyle başka bir şeyin ayrı ayrı okunmasının  doğru olduğunu o yüzden ayrı olarak:

"Lillehitealel fatiha" şeklinde nihayete erdirilmesinin daha uygun olacağını biliyor muydunuz?


 
95- Namaz sonundaki tesbihler için tesbihi kullanmanın takriri bir sünnet (ashap yaptığında efendimiz s.a.v.'in men etmeyip sükut ettiği) olduğunu; parmaklarla çekmenin ise fili sünnet olduğunu zira Peygamber efendimiz (s.a.v)'in: "Tesbih, tehlil ve takdise devam edin ve onları parmaklarınızla sayın. Zira kıyamette bu azalardan sual edilecek, onlar da -beni tesbihte kullandı- diyecekler. Gafil olursanız rahmetten mahrum kalırsınız" (Ramuz 319/5) dediğini biliyor muydunuz ?
96- İnsanların sol omzunda bulunan  meleğin memur, sağ omzunda bulunan meleğin ise amir olduğunu, sağdaki melek amir olması hasebi ile bir savap olduğunda anında yazdığını, solundaki melek ise günah olduğu zaman amirine danıştığını ve amirin ise 6 saat kadar istiğfar eder ihtimaline karşı yazmayı beklettiğini bu yüzden işlediğimiz günaha hemen istiğfar etmemiz icap ettiğini biliyor muydunuz ?
97- Kiminle evlenileceğin ezelde muayyen olup, hiç bir surette değişmeyeceğini hatta, Eshâb-ı Kiram’dan bir zâtın Peygamberimize (s.a.v.) “Falan kadınla evlenmek istiyorum, duâ buyurun” demesi üzerine: “Eğer sana, İsrâfîl, Mîkâîl, Cebrâîl, ve Hamele-i Arş, (A.S.)duâ etse, aralarında ben de bulunsam, gene sen ancak senin için yazılan kadınla evlenirdin.” (Râmûz:357/9) diyerek bu hakikate işaret ettiğini biliyor muydunuz ?98- Namazda zamlı sure olarak okunması yaygın olan Yasin suresinin 2. sayfasının 24. ayetinden itibaren (inni izen lefi zalelin..ilah) başlayıp sayfa sonuna kadar devam eden ayetlerin, 24. ayet değil de bir üst ayetten (e ettehizu..) başlamasının daha uygun olduğunu, zira 24. ayetten başlandığı zaman mananın yanlış anlaşıldığını;
 ( 24 - "Şüphesiz ki ben, o zaman apaçık bir sapıklık içinde olurum." 25 - "Şüphesiz ki ben, Rabbinize iman getirdim, gelin dinleyin beni." )
sanki haşa iman eden kimsenin sapıklık içerisinde olduğu tevehhümünün anlaşılacağını biliyor muydunuz ?99-Vitir namazında kunut duâlarından sonra Salati Münciye okuyanın o günkü namazlarının  Mevlâ’ya tereddütsüz arzedilip  kabûlune sebep olduğunu bu çok önemli sigortadan gafil olmamamız icap ettiğini biliyor muydunuz?


gedai

 • Ziyaretçi
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #22 : 11 Eylül 2010, 01:47:20 »
Vitir namazında kunut duâlarından sonra Salati Münciye okuyanın o günkü namazlarının  Mevlâ’ya tereddütsüz arzedilip  kabûlune sebep olduğunu bu çok önemli sigortadan gafil olmamamız icap ettiğini biliyor muydunuz?

öğrendim sağ olasan üstadım

Çevrimdışı BentSahra

 • Yönetici
 • Üstad
 • *
 • İleti: 16 137
 • Rep +163/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #23 : 11 Mart 2011, 13:41:20 »
3- Namaz kılarken rükünleri alelacele yapıp dolayısı ile rükünlerden çalmanın hırsızlık olduğunu ve Peygamberimizin bu tür kimselere en büyük hırsız dediğini biliyor muydunuz?


Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı BentSahra

 • Yönetici
 • Üstad
 • *
 • İleti: 16 137
 • Rep +163/-2
 • Cinsiyet: Bayan
 • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #24 : 29 Nisan 2012, 12:09:45 »

21- Cinlerinde aynen insanlar gibi mümin ya da kafir olduğunu sayı olarak insanların 10 katı büyüklüğünde olduğunu, nasıl ki biz onları göremiyor ama onlar bizi görüyorsa ahirette de tam tersinin olacağını biliyor muydunuz?


22- Radyodan okunan secde ayetleri için secde yapmak gerekmediğini, arabalarda Kur’an-ı Kerim ve diğer evradı şerifleri okumak ve dinlemenın çok büyük yanlış olduğunu, hatta toplu vasıtalarda okunduğu zaman yolculardan cünup ve diğer hallilerden dolayı kazaya bile neden olabileceğini biliyor muydunuz?


23- Kaza namazlarına niyet edecek kimsenin “En son geçirdiğim öğle namazının farzına” gibi en son kelimesini getirmesinin daha uygun olacağını, sabah namazını herhangi bir nedenden dolayı kılamayan kimsenin o gün öğleden önce kaza edecekse sünneti ile beraber kaza etmesi gerektiğini ve kaza namazı niyeti ile değil de “bu günkü sabah namazının farzına/sünnetine” şeklinde niyet etmesi gerektiğini ama sabah namazını başka gün kaza edecekse sadece farzını ve kaza namazı niyetiyle namaza başlaması gerektiğini biliyor muydunuz ?


24- Osmanlı devletinin kurucusu Orhan Gazi’nin Şeyh Edebali hz. Evinde misafir olduğu zaman yatacağı oda da Kur’an-ı Kerim olduğu için ona hürmeten 6 saat yatmadan beklediğini ve bu 6 saatin 600 sene Osmanlının ayakta kalmasının hikmetlerinden biri olduğunu, o yüzden Kur’anı Kerime karşı ayak uzatmanın, göbekten aşağı indirmenin, sol ele almanın saygısızlık olduğunu hatta bazı kimselerin Hadisi Şerif yazan bir takvimin yanında bile ayak uzatmaktan haya ettiğini biliyor muydunuz?
 
 
 25- Namaz kılan kimsenin iki yerde çok uyanık olması gerektiğini, bunlardan birincisinin; iyyake na’büdü (ancak sana ibadet ederiz) ve iyyake nestein (ancak senden yardım dileriz) ayeti kerimesini okurken muhatabımızın Hz Allah olduğunu tasavvur etmemiz gerektiğini zira burada kul ile Allah arasındaki 70 bin perdenin kalkacağını, ikinci olarak da tahiyyat duasında “esselamü aleykü eyyühennebiyyü” (selam senin üzerine olsun Ey Nebi!) derken Peygamberimiz s.a.v ‘e selam verdiğimizi tasavvur etmemiz gerektiğini zira burada da kul ile Allah c.c  arasındaki 7 bin perdenin kalkacağının Evliyaullahtan birinin haber verdiğini biliyor muydunuz?
Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..
İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı gedai

 • Administrator
 • Kalfa
 • *
 • İleti: 4 182
 • Rep +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #25 : 29 Nisan 2012, 23:39:58 »
hırsızlığın büyüğü küçüğü olmaz
hırsız hırsızdır
aciz bi kulum
anla be gülüm
Kağıdın yüzü kara, mürekkebim çileden;
 Kalemin beli kırık, halimi sorma n'olur..."
http://www.facebook.com/#!/mkalmakal

Çevrimdışı gedai

 • Administrator
 • Kalfa
 • *
 • İleti: 4 182
 • Rep +0/-0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: 99 Mesele-i Mühimme nedir?
« Yanıtla #26 : 29 Nisan 2012, 23:41:03 »
üstadım yine aydınlatmaya devam ediyosun ey vallah

14- İhya-i Ulumuddin başta olmak üzere birçok İslami eserin sahibi İmam-ı Gazali hazretlerinin Şafii mezhebine mensup olduğunu biliyor muydunuz?

bazı kaynaklarda mezhepsiz olduğu yazılır ama sağlam görüş şafii mezhebinden olduğu

Bir hususu yazmadan geçemiyeceğim iran ,suudi arabistan ve bazı islam ülkeleri dört mezhebin dışında ,şimdi bunlar müslüman değil mi? mm ysagk esglk helal helal 22 kirmizigulvx6 kirmizigulvx6 kirmizigulvx6

aciz bi kulum
anla be gülüm
Kağıdın yüzü kara, mürekkebim çileden;
 Kalemin beli kırık, halimi sorma n'olur..."
http://www.facebook.com/#!/mkalmakal