Edebiyat Defteri > Denemeler

YOKSUL VE MİSKİNLERİN ANNESİ: HZ.ZEYNEP

(1/1)

berruhürrem:


YOKSUL VE MİSKİNLERİN ANNESİ: HZ.ZEYNEP
           
Huzeyme b.Abdullah’ın kızıdır.İslam’la şereflenmeden öncede miskinleri ve yoksulları doyurması ile tanınırdı. Ümmül miskindi.(miskinlerin ve yoksulların anası)Hz.Zeynep   Hz.Muhammed’le evliliğinden önce eşini Uhud savaşında aldığı bir yaradan dolayı şehit vermişti.ŞEHİT EŞİYDİ.

 Hz. Peygamber’le hicretin 3. yılında evlendi. Mehri 400 dirhemdi.Hz. Muhammed’le 4 ay gibi kısa bir süre evli kaldı.Rabbine ruhunu teslim etme anı onu çok sevdiği eşinden ve Peygamberinden ayırdı. Ahirette peygamber eşi olarak anılacak kadınlar arasındaydı.Vefat ettiğinde 30 yaşında olduğu rivayet edilir.  Cenaze namazını bizzat Hz. Muhammed kıldırdı. Önce şehit eşi olarak yaşadı. Sonra peygamber eşi oldu. Ümmül miskindi.

Bir kadında olması gereken sıfatları taşıyarak Rabbine ömrünün hesabını verdi.  Kariyeri cv’sinde ahiret için çok önemli olacak referanslara sahip bir kadın olarak yaşadı.Ahir zaman hanımlarının ahiret cvlerinde nelerin olması gerektiğini yaşayarak hem de gencecik yaşında yaşayarak Rabbe teslim olanlardan oldu.Rabbim tüm Müslüman hanımlarının cvlerinde  Hz. Zeynebin özelliklerinin olasını nasip etsin.

Bunun için yapılması gerekenleri görecek göz Duyacak kulak, Hissedecek kalp Ve Uygulayacak irade nasip etsin..münevver bitigenGülce:
Ahir zaman hanımlarının ahiret cvlerinde nelerin olması gerektiğini yaşayarak hem de gencecik yaşında yaşayarak Rabbe teslim olanlardan oldu qwe qwe webmaster esglk

mrkydr:
Bunun için yapılması gerekenleri görecek göz Duyacak kulak, Hissedecek kalp Ve Uygulayacak irade nasip etsin.[/quote]
aminnn qwe esglk ysagk kirmizigulvx6

berruhürrem:
b en teşekkür ederim

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git