Tarih > İslam Tarihi

Meune kuyusu olayı

(1/1)

mrkydr:

Hicretin 4.cü yılında Amirogullarından Cafer Oglu Malik Oglu Ebu Bera Medineye geldi ve Resulullah ile görüşüp "Ey ALLAHın Resulu !Eger Necid Halkına ashabından bir kısmını gönderirsen , umarım ki ISLAM olurlar" dedi.

Resulu Ekrem, Necid bölgesi halkına güvenemeyip "Korkarım ki ashabıma bir kötülükte bulunurlar" dedi. Ebu Bera` "Onlar,Necidè geldiklerinde benim emanım altına girmiş olur.Onlara kimse bir şey yapamaz "diye teminat verdi.

Bunun üzerine Resul-ü Ekrem de Ebu Bera`nın kardeşi oglu olan (Malik Oglu Tufeyl oglu Amirè bir mektup yazdırdı ve Necid halkına Kuran ögretmek için 70 Kuràn okuyucusunu gönderdi. Kılavuzlari Muttalip Süleymi idi.

Münzir bin Amr Kuràn okuyucuları ile Meune kuyusu denilen yere varıp Resulü Ekrem`in mektubunu Amr bin Tufeyle gönderdi.

Lanetlenmiş olan Amr bin Tufeyl ise mektubu okumadan Haram bin Milhan`i öldürdü. Sonra Kur`an okuyucuları olan kurra cemeati üzerine saldırmak için kendi kavmi olan Amir Ogullarıı çagırdı. Onlar ise'' Biz Ebu Beranın verdigi sözü ayaklar altına atamayız '' diye çekindiler. Bunun üzerine Amr bin Tufeyl Usayye, Ri'l ve Zekvan kabilelerini toplayıp Meune Kuyusuna gitti ve ansızın kurra toplulugu üzerine saldırarak hepsini şehid etti. Yalnız Neccar ogullarından Kab bin Zeyd' i öldü sanarak şehidler arasında bırakmışlar oda bu durumu peygamber efendimiz (S.A.V) bildirmiştir.

Resulü Ekrem bu durumu haber alınca son derece üzüldü ve ''Bu hal ,Ebu Bera'nin işidir.Ben ,bunu ancak onun ısrarı ile istemeyerek yapmıştım'' buyurdu.Ebu Bera da Peygamberimizin bu sözünü işittikten sonra çok üzülerek kederinden hastalanıp öldü. Fakat verdigi sözün bu sekilde ayaklar altına alınmasi ,arap adeti üzere kendi soyunda bir leke üzere kaldı.

Resulü Ekrem ise onlara beddua etti ve kısa bir süre sonra bu kabileler veba, humma ve kıtlık yüzünden telef oldular.

BentSahra:
 fazla söze gerek yok eline sağlık.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git