Gönderen Konu: ceza karşılıktır  (Okunma sayısı 2652 defa)

berruhürrem

• Ziyaretçi
ceza karşılıktır
« : 02 Ekim 2010, 11:38:22 »
  CEZA KARŞILIKLIDIR

Ceza ile zulüm arasındaki ince çizgiyi fark edebilmek hiçte kolay değildi.Apartman sakinleri komşuluklarını pekiştirme adına periyodik olarak toplanmaya karar vermişlerdi.Bu, aralarındaki iletişimi güçlendirecek güzel bir karardı.Ve bu karara bianen yapılan toplantılardan biriydi..Annelerine eşlik eden iki ufaklık Orçun ve Ömer oyun sırasında anlaşmazlığa düşmüşler ve annelerine ne olup bittiğini anlayamadan birbirlerinin gırtlaklarına sarılmışlardı bile..Orçun, Ömer’in boğazına sarılmış ve avazı çıktığı kadar bağırıyotdu:
-Öldüreceğim seni,öldüreceğim!
Anneler büyük bir şaşkınlıkla çocukları ayırmaya çalışıyordu.Orçun’un annesi Emel Hanım oğlunu zorbela zaptettikten sonra:
-Doğru eve! Akşam baban geldiğinde görüşeceğiz.Bu davranışının cezası ağır olacak diyebildi..
Orçun sinir,agresif bir çocuktu.Annesi bu tavırlarının sebebini anlamaya çalışıyorduysa da kendisini bu noktada sorumlu hissetmiyordu.Ona göre bu imtihandı.Acaba çocuklarının davranış bozukluğunun arka planında onların hatalı tavırlarının etkisi yokmuydu?
Emel Hanım Orçun’u alarak evin yolunu tuttu.Oysa hiç kimse çocuklar arasındaki bu kavganın sebebini sorma gereği duymamıştı.Zaten Orçun sinirli,uyumsuz bir çocuktu ve muhakkak onun öfke nöbetlerinden biriydi…Diğer çocuklar oyunlarına anneler de sohbetlerine kaldıkları yerden devam ettiler…İki gün sonrasıydı ve toplantı mekanı Rabia Hanım’ın eviydi.Orçun da yuva dönüşü annesini çağırmak için eve uğramadan evvel Rabia  Teyzesi’nin kapısını çaldı.Kapıyı açan Rabia ufaklığı görünce :
-Hoşgeldin Orçun!
-Rabia Teyze annem sizde mi;
-Evet canım çağırayım.Seni içeri davet etmek isterdim ama galiba cezalısın,üzgünüm.
-Tamam Rabia Teyze ben burada beklerim.
Rabia Hanım, komşusu Emel’e oğlunun geldiğini haber verince Emel Hanım:
-Rabia söyle içeri gelsin.Zaten bende yarım saate kadar yukarı çıkacağım diye seslendi.Rabia,Emel’in bu tutarsız davranışına çok şaşırmıştı çünkü daha dün, geçen günkü davranışı sebebiyle Orçun’a yedi günlük komşu ziyareti yasağı koyduklarını ve Orçun’un  da kabul ettiğini söylemişti.Rabia Orçun’a dönerek ev sahibi nezaketiyle ufaklığı içeri davet etti.
-Orçun canım annen seni içeri çağırıyor.Zaten birazdan o da yukarı çıkacakmış.
-Ama Rabia Teyze ben cezalıyım.
-Onu annenle konuşmalısın.
Rabia,Emel’in tavrının doğru olmadığını düşünüyordu.Zaten verilen ceza da verilme tarzı da yanlıştı.Çocuğa bu davranışının sebebini bile sorma gereği hissetmemişlerdi.Üstelik verilen ceza davranışın karşılığı olması gerekirken, olması gerekenin üstünde bir cezayı uygun görmüşlerdi. Orçun’un davranışının sayısız karşılığı olabilecekken verilen ceza olsa olsa zulümdü.Üstüne üstlük çocuk verilen karara uyduğu halde onlar kararı deliyorlardı.Bu nasıl bir tutarsızlıktı?Anlaşılır gibi değildi…Belki de olayları dışarıdan  değerlendirmek kolaydı önemli olan olayların içinde vakıaları doğru tahlil edip,çözümler üretebilmekti.Yinede ne olursa olsun davranışları hatalıydı.Orçun onlardan daha olgun davranıyordu.
“Ama Rabia Teyze ben cezalıyım” diyebilmişti.Yapılan otoritenin keyfi uygulanışıydı.Oysa Rabia bu çocuğun davranışlarının ardındaki sebepleri az buçuk tahmin edebiliyordu.İkili muhabbetlerin de Emel eşinin işi dolayısıyla çıktıkları seyahatlerde Orçun’u babaannesine bıraktıklarını,bazen bu seyahatlerin bir ayı aştığını anlatmıştı.Sorun galiba ailenin hatalı davranışlarıydı.Emel cezayı deldiği günün ertesinde yine Rabia’ya Orçun’dan dert yanıyordu:
-Rabia ben bu çocukla ne yapacağım?
-Hayırdır? ne oldu?
-Ben onun için geçen gün yarım saatliğine içeri girmesine izin verdim ya bunu bana karşı kullanıyor.
-Nasıl yani anlayamadım?
-Bana,”Biraz Abdullah’lara gidebilirmiyim?” dedi.Ben de ona eczalı olduğunu hatırlattım.İnat etmeye devam etti.Buna devam ederse cezasına iki gün daha ilave edeceğimi söyledim.Bana ne dedi biliyor musun?
-Ne dedi?
-Ama geçen gün de cezalıydım.Rabia Teyzem cezalı olduğumda bana söylemişti yineden sen beni içeri aldın şimdi niye Abdullah’lara göndermiyorsun ki; Çok değil sadece yarım saat! Demez mi?
-Haksız da sayılmaz.Ben onu içeri alamayacağımı söylediğimde bir yetişkin gibi davranmıştı.
-Rabia! Ufak bir toleransı bana karşı kullanıyor. Ama aldı cezasını yedi günden dokuz güne çıktı cezası.
-Emel ! biraz ağır olmamış mı?
-Canım niye ağır olsun elin çocuğunu az kalsın boğuyordu.
-Hadi canım sen de.Hem çocuğunun davranışının sebebini sorma gereği bile duymadık hiçbirimiz.
-Canım her zamanki hali.
-Emel,Orçun’a haksızlık etme.Hem sen demiyor muydun, Orçun’un yuvada arkadaşları ve öğretmeniyle çok iyi anlaştığını.
-Evet, son günlerde daha uyumlu olmaya başlamıştı.
-Biraz haksızlık ettik çocuğa.Anlamadan,dinlemeden hüküm verdik.
-Galiba haklısın.Ben ve bası sadece olay üzerinde yoğunlaştık.Olayın tümünü babası da zaten sorsaydı da ben de bilmiyordum.
-Biliyor musun Emel cezanın sözlük anlamı ne?
-?
-“KARŞILIK”Ve ben Orçun’un davranışının karşılığının bu olduğunu düşünmüyorum.   
O gün için yapmamız gereken çocukları dinlemek ve olayın sebebini öğrenmekti.Hakemlik yapmak yerine yargılamayı tercih ettik.Ceza ile zulüm arsındaki ince çizgiyi farkedemedik.
-Haklısın.Galiba babasıyla tekrar konuşmalıyım.
-Neden babasıyla?Konuşman gereken Orçun.
Orçun’un kendi problemini kendisinin çözeceğinden eminim ona doğru ve adil davranırsak.
-Galiba bazen insanın hatalarını görmesi için bir dış göze ihtiyacı oluyor.Senin gibi bir komşum olduğu için çok mutluyum.   

[/color]

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Ynt: ceza karşılıktır
« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2010, 17:55:55 »

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2010, 18:07:24 »
 razı eline kirmizigulvx6

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

Berre

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 10 Ekim 2010, 18:37:54 »
 razı eline tesekkurler