Gönderen Konu: Kasap olmadığı halde kasap olarak hacca gitmek caiz midir?  (Okunma sayısı 4173 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3


Değerli Kardeşimiz;

Kişi hacca giderken kullandığı metodlar dinen uygun değilse de haccı geçerlidir. Ayrıca kullandığı metotlar yanlış ise dinen mesul olur ve hac sevabını azaltır. Kasap veya berber olarak giderken başkasının sırasını almamışsa kul hakkına girmez.

Ancak kasap veya berber olarak gittiği zaman orada bu vazifeleri yaparsa bir mesuliyet olmaz. Fakat kendisine verilen görevleri yapmadan hac yapıp gelse mesul olur. Haccı kabul olur fakat yaptığı hatadan dolayı mesul olur. Görevli olarak gidip orada kendisine görev verilmemişse mesul olmaz.

Kişi talip olduğu görevin gerektirdiği liyakata sahip olmadığı halde böyle bir göreve getirilirsa elbbette sorumlu olacaktır. Çünkü Kuranda emanetlerin ehli olanlara verilmesi emredilmektedir. Kişi karşı tarafa yanlış beyanda bulunarak bir takım haklar elde edebilir, ancak bunlardan dolayı kendisini sorumluluktan kurtaramaz. Kamunun imkanlarını şahsi işlerinde kullanmak uygun değildir.

Kişi haksız bir şekilde hacca gitmişse hac farızasını yerine getirmiş sayılmakla birlikte haksız fiilinden dolayı sorumlu olur. Bu manada görevli olarak hacca gidenlere, orada bir görev verilmezse bundan dolayı görev vermeyenler de sorumlu olurlar.


Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet


gedai

  • Ziyaretçi
Ynt: Kasap olmadığı halde kasap olarak hacca gitmek caiz midir?
« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2012, 16:34:36 »
kasap olmadığı halde hacca gidiyorsa hile işin içine giriyor hakiki kasap ın önünü kesmiş oluyor