Gönderen Konu: Güzel ve güzellik gerçekten vefasız mıdır?  (Okunma sayısı 7440 defa)

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
  • Estagfurullah El Aziym muhtacız sana
Güzel ve güzellik gerçekten vefasız mıdır?
« : 08 Haziran 2009, 11:08:46 »

Güzel ve güzellik gerçekten vefasız mıdır? Herhangi bir genelleme doğru olamaz. Tene atfedilen güzellik sahibine de vefasızdır sevenine de. Kendisindeki güzelliği tene ait bir vasıf zanneden kişi zaten kimseye bağlanamaz ki… Haksız mı Nedim: “Niçin sık sık bakarsın böyle mirat-ı mücellayaMeğer sen dahi kendi hüsnüne hayran mısın kâfir” Kişi kendi aklına, zenginliğine ve dahi kendi güzelliğine mağrurken sevebilir mi? Sevse de kendini sever. Sevdiğinin güzelliğini tende gören kişi de bilmelidir ki o güzellik kalıcı değildir. Ve dahi kalıcı olmayanı sevmek aptallıktır.Şairin elindeki kalem, hayal dünyasıyla hayat arasında köprü vazifesi görür. Kalemden damlayan mürekkep bazen yaralı bir yüreğin kanı, bazen hüzünlü bir gönlün sitemi¬, bazen de özlem ateşiyle yanan sinelerin hara¬retidir. Şair hayal dünyasının hükümdarıdır. O muhayyilesinde kurguladığı dünyada tanıdıkla¬rına ve sevdiklerine makamlar dağıtır. Onun da¬ğıttığı makamlarda hiyerarşi ve sıralama yoktur. Bütün ilişkiler samimiyet çerçevesinde gelişir ve olgunlaşır. Şairin kurduğu dünyanın objeleri gerçek dün¬yadan seçilir ama kurgusu tabiat kurallarına uy¬maz. O dünyada her şey gerçekten farklıdır ve idealize edilmiştir. Orda gök pembedir, güller mavidir, mevsim hep bahardır. Şair kendi kurgusunun nesnesi olarak görür kendini. Özne sevgilidir. Gönül hazineleri cömertçe dağıtılır orda. Mevlana’nın Şems’ten haber getirdiğini söyleyen yalancıya kaftanını hediye etmesi gibi. Talebeleri uyarırlar şairi. Derler ki “Efendim yalandır bu haber, bir yalancıya aldanıp da neden verirsiniz ki kaftanınızı?” Gönül ikliminin en kıdemli âşıklarından biri olan Mevlana: “Yalan olduğunu biliyorum. Gerçek olsaydı bir kaftanla geçiştirir miydim ki bu müjdeyi. Canımı verirdim.” der. Âşık olan cömert olmak zorundadır. Aksi takdirde güzelliğine mağrur olup vefasızlık eyleyen sevgiliden ne farkı kalır ki? Büyük şair Hafız-ı Şirazi’ye atfedilen öykü bu durumun mizaha dönük yüzünü anlatır bize: Şair sıkıntı ve ihtiyaç içinde yaşarken Timur onu huzuruna çağırır. Şairin kıyafetinden dökülen yoksulluğu gören Timur: —Aman Hafız, sen bir şiirinde “Eğer o Şiraz güzeli benim gönlümü şad edecek olursa ben onun bir kara benine bütün Semerkant ile Bu¬hara’yı bağışlarım” dediğin halde nasıl olur da böyle nafakaya muhtaç durumda kalırsın?Zavallı şair şu cevabı verir:—Bunda şaşılacak ne var ki hünkârım. Ben, işte o bol keseden yaptığım ihsanlar yüzünden bu hale geldim.Hikâyedeki latife sana ithaftır ey gül-i rana! Sevda mülkünün ihsanlarını esirgeme gönlümden. Korkma, tenin serveti tükense de gönlün ikramı tükenmez.

Allahım darlık verme kalbime mekân senin ..

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.
Ne bulursa lütfedildiği için bulur, Lütfedildiği kadar bulur.

prenses

• Ziyaretçi
Ynt: Güzel ve güzellik gerçekten vefasız mıdır?
« Yanıtla #1 : 08 Haziran 2009, 15:37:09 »
Korkma, tenin serveti tükense de gönlün ikramı tükenmez.

paylaşım için çok teşekkürler canım....

Çevrimdışı gullerhurmetine

• Administrator
  • Kalfa
  • *
  • Rep +18/-4
  • evli 6 kız sahibi . maksat ilahi rıza .
    • AşK DediĞiN Ya Allah'tan GeLmeLi...Ya Allah İçİn OLmaLı...Ya Da Allah'a ULaşTıRMaLı; YoKSa YerLe BiR OLmaLı...
« Yanıtla #2 : 08 Haziran 2009, 17:20:50 »

Ansızın bir  bulut,
Gökyüzünüsarabilir,
Aydınlıgını çalabilir,
Tümdünyanın.
Çalabilir renklerini,
Çiçeklerin.
Ama asla çalamaz,
Ğönül güzelligini yüreginden ,
İnsanın ...

Çevrimdışı Gülce

• Gülce
  • Bağımlı Üye
  • Rep +4/-0
  • Kulağımı çınlatma lütfen :))
« Yanıtla #3 : 21 Kasım 2009, 23:02:09 »
tsk

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #4 : 22 Kasım 2009, 08:55:32 »
Mevlana’nın Şems’ten haber getirdiğini söyleyen yalancıya kaftanını hediye etmesi gibi. Talebeleri uyarırlar şairi. Derler ki “Efendim yalandır bu haber, bir yalancıya aldanıp da neden verirsiniz ki kaftanınızı?” Gönül ikliminin en kıdemli âşıklarından biri olan Mevlana: “Yalan olduğunu biliyorum. Gerçek olsaydı bir kaftanla geçiştirir miydim ki bu müjdeyi. Canımı verirdim.” der.

Sevgili nasibim  sevgili menekşeye katılıyorum son zamanlarda okudugum en güzel konulardan biri

Ellerine sağlık süper.......

tesekkürler a.r.o

Çevrimdışı ases

• Sadık Üye
  • Rep +4/-1
  • Sigara içen birini öpmek ; kül tablasını yalamaya
    • latif ertas.blogcu.com
« Yanıtla #5 : 22 Kasım 2009, 13:25:52 »

Çok güzel bir konu, Nasim kardeş ellerine ve emeğine sağlık.
 tsk
 tsk
 tsk
TÜRK DİLİNİN BAŞKENTİNDEN SELAMLAR

[ KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU ]

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2009, 19:50:50 »
son zamanlarda okudugum en güzel konulardan biri
yüregine saglık , teşekkürler

yüce yaratıcı insanları tam anlayabilecegimiz veya kafa tası içinde taşıdıgımız beyinlerin kavrayacagı biçimde
yaratmamıştır
dünyada yaratılmışların ister insani ister hayvani ister tabiatti olsun hepsinde birer zaruret ,noksanlık veya fazlalık
hasıl ederki bu

rabbimizi, unutup onlara kapılmamızın yersiz oldugunu anlamamız içindir.
nice güzeller görürsün , beyin ayküleri boştur beceriksizdirler,ellerinden bir iş gelmez ,
nice o kadar güzel olmayan etrafa çekiçi gelmeyen bayan tanırsın hani derizya on parmakında on marifet diye
övmeyle anlatmayla bitiremeyiz bazen,
   bu kadar basit degildir aslında
RABBİM her şeyi yerli yerinde yaratmıştır
bir kişiye bazı ögeleri çok vermişse kesin bir yerden kısmıştır
ve lakin  televizyonlarda görmüyormuyuz dünya güzeli seçtikleri bayanlara veya erkeklere bir bakın
hepsi koca bir ahmak,

tsk

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

Çevrimdışı Gülce

• Gülce
  • Bağımlı Üye
  • Rep +4/-0
  • Kulağımı çınlatma lütfen :))
« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2009, 22:26:23 »

Ansızın bir  bulut,
Gökyüzünüsarabilir,
Aydınlıgını çalabilir,
Tümdünyanın.
Çalabilir renklerini,
Çiçeklerin.
Ama asla çalamaz,
İnsanın ...

Çevrimdışı leyla

• Üstad
  • Rep +6/-0
  • Rabbim,her vesiLede SENİN keremin saklıdır,
    • naliya
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2009, 12:56:13 »

Güzel ve güzellik gerçekten vefasız mıdır? Herhangi bir genelleme doğru olamaz. Tene atfedilen güzellik sahibine de vefasızdır sevenine de. Kendisindeki güzelliği tene ait bir vasıf zanneden kişi zaten kimseye bağlanamaz ki… Haksız mı Nedim: “Niçin sık sık bakarsın böyle mirat-ı mücellayaMeğer sen dahi kendi hüsnüne hayran mısın kâfir” Kişi kendi aklına, zenginliğine ve dahi kendi güzelliğine mağrurken sevebilir mi? Sevse de kendini sever. Sevdiğinin güzelliğini tende gören kişi de bilmelidir ki o güzellik kalıcı değildir. Ve dahi kalıcı olmayanı sevmek aptallıktır.Şairin elindeki kalem, hayal dünyasıyla hayat arasında köprü vazifesi görür. Kalemden damlayan mürekkep bazen yaralı bir yüreğin kanı, bazen hüzünlü bir gönlün sitemi¬, bazen de özlem ateşiyle yanan sinelerin hara¬retidir. Şair hayal dünyasının hükümdarıdır. O muhayyilesinde kurguladığı dünyada tanıdıkla¬rına ve sevdiklerine makamlar dağıtır. Onun da¬ğıttığı makamlarda hiyerarşi ve sıralama yoktur. Bütün ilişkiler samimiyet çerçevesinde gelişir ve olgunlaşır. Şairin kurduğu dünyanın objeleri gerçek dün¬yadan seçilir ama kurgusu tabiat kurallarına uy¬maz. O dünyada her şey gerçekten farklıdır ve idealize edilmiştir. Orda gök pembedir, güller mavidir, mevsim hep bahardır. Şair kendi kurgusunun nesnesi olarak görür kendini. Özne sevgilidir. Gönül hazineleri cömertçe dağıtılır orda. Mevlana’nın Şems’ten haber getirdiğini söyleyen yalancıya kaftanını hediye etmesi gibi. Talebeleri uyarırlar şairi. Derler ki “Efendim yalandır bu haber, bir yalancıya aldanıp da neden verirsiniz ki kaftanınızı?” Gönül ikliminin en kıdemli âşıklarından biri olan Mevlana: “Yalan olduğunu biliyorum. Gerçek olsaydı bir kaftanla geçiştirir miydim ki bu müjdeyi. Canımı verirdim.” der. Âşık olan cömert olmak zorundadır. Aksi takdirde güzelliğine mağrur olup vefasızlık eyleyen sevgiliden ne farkı kalır ki? Büyük şair Hafız-ı Şirazi’ye atfedilen öykü bu durumun mizaha dönük yüzünü anlatır bize: Şair sıkıntı ve ihtiyaç içinde yaşarken Timur onu huzuruna çağırır. Şairin kıyafetinden dökülen yoksulluğu gören Timur: —Aman Hafız, sen bir şiirinde “Eğer o Şiraz güzeli benim gönlümü şad edecek olursa ben onun bir kara benine bütün Semerkant ile Bu¬hara’yı bağışlarım” dediğin halde nasıl olur da böyle nafakaya muhtaç durumda kalırsın?Zavallı şair şu cevabı verir:—Bunda şaşılacak ne var ki hünkârım. Ben, işte o bol keseden yaptığım ihsanlar yüzünden bu hale geldim.Hikâyedeki latife sana ithaftır ey gül-i rana! Sevda mülkünün ihsanlarını esirgeme gönlümden. Korkma, tenin serveti tükense de gönlün ikramı tükenmez.

yildiz yildiz yildiz

tesekkürler tesekkürler tesekkürler

sevgili nasibim ellerine ve emeklerine sağlık hayranlıkla okudum
 apl.gif apl.gif
Hikâyedeki latife sana ithaftır ey Gül-i Rânâ! Sevda mülkünün ihsanlarını esirgeme gönlümden.
 Korkma, tenin serveti tükense de gönlün ikramı tükenmez.

Gençliğine güvenip vakit erken derken;

belki elveda bile diyemezsin giderken.

N.F.Kısakürek

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #9 : 07 Ağustos 2010, 23:01:07 »

Ansızın bir  bulut,
Gökyüzünüsarabilir,
Aydınlıgını çalabilir,
Tümdünyanın.
Çalabilir renklerini,
Çiçeklerin.
Ama asla çalamaz,
İnsanın ...

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
« Yanıtla #10 : 08 Ağustos 2010, 11:55:42 »
Mevlana’nın Şems’ten haber getirdiğini söyleyen yalancıya kaftanını hediye etmesi gibi. Talebeleri uyarırlar şairi. Derler ki “Efendim yalandır bu haber, bir yalancıya aldanıp da neden verirsiniz ki kaftanınızı?” Gönül ikliminin en kıdemli âşıklarından biri olan Mevlana: “Yalan olduğunu biliyorum. Gerçek olsaydı bir kaftanla geçiştirir miydim ki bu müjdeyi. Canımı verirdim.” der.
kirmizigulvx6 kirmizigulvx6 kirmizigulvx6 esglk uuu

Çevrimdışı HxR

• Çırak
  • Rep +100/-99
« Yanıtla #11 : 26 Ekim 2011, 16:23:00 »
kirmizigulvx6 kirmizigulvx6 kirmizigulvx6 esglk uuu

gedai

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 27 Ekim 2011, 09:38:46 »
biri şems biri mevlana biri ateşi yaktı biri ummana daldı zerreleri birleştirip aşkını zamana izhar etti

Çevrimdışı BentSahra

• Yönetici
  • Üstad
  • *
  • Rep +163/-2
« Yanıtla #13 : 21 Ağustos 2014, 19:27:52 »

İnsan arar,
Sadece arar,
Nasibini arar,
Nasibi kadar arar.

Çevrimdışı saadet

• Usta
  • Rep +0/-0
« Yanıtla #14 : 10 Ocak 2015, 12:20:47 »
"Neron Roma'yı Yakmıştı ,
Tarık B. Ziyâd Gemileri..
Değecek Bir Şey Buldun mu...
Çak Kibrit..!!.."

Katsamda Gönlümün Sabrına Sabır,
Yarın ki Hasretin Bugünden Hazır.
Sanma ki Gönlüm Ölesiye Kederli,
Hasretin Bile Senin Kadar Değerli....
.