Gönderen Konu: Bebeğin emzirilmesi  (Okunma sayısı 1221 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Bebeğin emzirilmesi
« : 10 Ekim 2010, 22:19:13 »


Emzirme son derece sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Anne ve bebeğin ilk dokunuşu ve bebeğin anne kokusunu hissetmesi bebeğin emmeye alışması için çok önemlidir. Bebeğin doğumdan yakın bir süre sonra anneye verilmesi ve emzirilmeye alıştırılması gerekir. Bu süre uzatılırsa bebekte emmeye karşı isteksizlik oluşur. Sezaryanlı anneler de başkalarının yardımıyla bu süreyi geciktirmemelidirler.Emzirme son derece sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Anne ve bebeğin ilk dokunuşu ve bebeğin anne kokusunu hissetmesi bebeğin emmeye alışması için çok önemlidir. Bebeğin doğumdan yakın bir süre sonra anneye verilmesi ve emzirilmeye alıştırılması gerekir. Bu süre uzatılırsa bebekte emmeye karşı isteksizlik oluşur. Sezaryanlı anneler de başkalarının yardımıyla bu süreyi geciktirmemelidirler. Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce ellerinizi sabunlu su ve göğsünüzü ılık su ile yıkamalısınız. Ilık su göğsün rahatlamasını sağlayarak sütün daha çabuk gelmesini sağlar. Bebeğinizi emzirirken rahat oturmalısınız ve bebeği doğru pozisyonda tutmalısınız . Bebekler ilk günlerde çabuk yorulabilirler ve anne göğsünde daha uzun zaman geçirebilirler. Bebeğiniz doyduğunda memeyi kendiliğinden bırakır. Emzirme sonrasında mutlaka bebeğinizin gazını çıkarmalısınız. Bazı durumlarda gaz çıkarma işlemi emzirme sırasında da yapılmalıdır.
Meme başı bebeğinizin ağzına bir kez girdikten sonra bebeğiniz yalnızca meme başını emmez, areola’nın (koyu renkli kısım) hemen ardındaki süt bezlerini çenesiyle bastırarak süt sağar. Böylece emme işi gerçekleşir. Bir memedeki emzirme işlemi bitince diğer memeyi de emzirin. Bebeğinizi emme esnasında gözleyin; ağzı tam açık, areola büyük oranda bebeğin ağzı ile kapanmış ve bebeğin alt dudağı dışa doğru dönükse emzirmeyi doğru yapıyorsunuz demektir. Ama bebeğin dudakları büzüşmüş şekilde ise ve areola görünüyorsa doğru kavramayı sağlayın.


Bebeğinizi ilk Ne zaman Emzirmelisiniz ?

Sağlıklı emzirme için doğumun hemen sonrasındaki birkaç saat ve ilk gün çok önemli olup ruhsal yönden de önemli bir zamandır. Erken emzirme, anneyi bebeğe karşı daha sevecen ve bakıma hazır bir duruma getirir. Bebek anneye verilip anne sütüne başlatmakta yardım edilirse bebek için devamlılıkta daha kolay olacaktır. İlk emzirmede memeyi almama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz fakat pes etmemelisiniz.
Doğumdan hemen sonra emzirmek iki açıdan önemlidir: Birincisi bebek bu süre içinde uyanık ve hareketlidir, memeyi daha kolay alır. İkincisi, emzirme, doğum olayının yarattığı hasarın bir an önce normale dönmesini kolaylaştırır.


Bebeğinizi Ne Kadar Süre Emzirmelisiniz?

Yeni doğan bebekler dünyaya geldiklerinde besinlerini almak için belli aralıklarla beslenmelidirler. Başlangıçta azar azar ama sık aralıklarla beslenmelidirler.
Bebekler acıktığını belirttiği her zaman yani her ağladığında ve istediğinde emzirilir. Acıktığı için ağlayan bebeği bekleterek bir şey kazanamazsınız. Bebek ağladıkça strese girip, emmeyi reddedebilir. Reddeden bebeği beslemek için Onu rahatlatmalısınız. İlk haftalarda bebeğin ağlamasının başlıca nedenleri midesinin boş olmasıdır. Sindirim sistemi geliştikçe, her defasında daha çok yiyecek ve öğün aralarını uzatacaktır.
Emzirirken bebek ilk gün her iki memeden 5’er dakika, ikinci gün 10’ar dakika ve üçüncü gün 15 dakikayı geçmemek şartıyla emzirebilirsiniz. Normal bir emzirme süresi 15-20 dakika olmalıdır. Süt geldiği zaman bebeğe bir memenizi vererek on dakika emzirdikten sonra diğer memenizi vererek on dakika daha emzirin. Her iki memeyi de emzirin veya her seferinde birini tamamen bitirmesini sağlayın. Normalde bebekler bir öğünde alacakları anne sütünün yaklaşık olarak % 50 sini ilk 1-2 dakikada, % 90 ını ilk 5 dakika içersinde emerler.