Gönderen Konu: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu  (Okunma sayısı 987 defa)

Çevrimdışı mrkydr

  • Administrator
  • Üstad
  • *
  • İleti: 12 912
  • Rep +35/-3
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu
« : 10 Ekim 2010, 22:37:55 »


DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE SENDROMU .

Kayıtsız, fazlasıyla enerji dolu, veya aşırı atılgan olmak pek çok çocuk için sıra dışı davranışlar değildir.
Neredeyse tüm çocuklar zaman zaman böyle davranırlar.
Bununla birlikte bu davranışlar sürekli tekrarlıyorsa ve çocuğun yaşamını farklı yönlerden negatif olarak etkiliyorsa bu durum bir davranış bozukluğunun varlığına işaret edebilir: dikkat eksikliği / hiperaktivite sendromu (DEHS)Semptomlar temel olarak iki kategoride toplanırlar:

Kayıtsızlık: Çocuk dinlemiyor görünmektedir, kolayca dikkati dağılıp başka şeylerle oyalanabilir, kendisine söylenenleri yapmakta zorluk çeker, odaklanmayı gerektiren görevlerden kaçar, dağınıktır, dikkatsizlikten kaynaklanan hatalar yapar.

Hiperaktivite / aşırı atılganlık: Çocuk sürekli olarak başkalarına engel olmaktadır, aşırı konuşmaktadır, rahat duramamakta, yerinde oturamamaktadır, sessizce bir şeylerle meşgul olamamaktadır, çok sabırsızdır, sıraya girmekte veya sırasını beklemekte zorluk yaşamaktadır, sürekli hareket halindedir veya bulduğu her yere tırmanmaktadır.


Eğer çocuğunuzda DEHS semptomları gözlüyorsanız, doğru bir tanıya ulaşmak için en iyi yolu seçmeli ve bir pediatri uzmanıyla konuşmalısınız. DEHS’ in varlığını saptamak için tek bir test yoktur, DEHS’ in öğrenme bozukluklarından veya duygu durum bozukluklarından ayırt edebilmek için bir dizi test yapılması gerekir.

Çocuğun uzun dönemdeki akademik, profesyonel ve kişisel başarısı açısından çocukluk çağındaki DEHS’ i önceden saptamak ve tedavi etmek yaşamsal önem taşımaktadır. Erken tanı ve tedavi DEHS’ li bireylerin yaşadıkları davranışsal ve psikolojik problemleri dramatik biçimde azaltırlar. DEHS doğru biçimde tedavi edildiği zaman çocuklar hem enerji fazlalıklarını kendileri için bir avantaj olarak kullanmayı hem de hastalıktan kaynaklanan üretken olmayan eğilimleri minimize etmeyi öğrenirler.

Çocuktaki DEHS’ in saptanmasında ve tedavisindeki başarısızlık, çocuğun genel sağlığını ve psikolojik durumunu yetişkinlik döneminde etkileyebilir.
Tedavi edilmemiş DEHS’ li kişiler yaşam boyu sürecek bir okul başarısızlığı, depresyon, davranış bozukluğu, işle ve ilişkilerle ilgili problemler ve madde kullanımı konusunda normalden daha yüksek bir risk taşırlar.