Hanımlara Özel > Hamilelik Bebek ve çocuk Bakımı

Hurmanın Faydaları

(1/1)

mrkydr:


Protein Yüklü Lezzetli Bir Meyve - Hurma -

Özellikle Ramazan sofralarının baş tacı olan hurma, insanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden biridir. Orta Doğu ülkeleri ve Kuzey Afrika'da üretilerek hem o bölgelerin ekonomisine büyük katkı sağlar, hem de önemli bir gıda maddesi olarak tüketilir. Türkiyemizde ise; Akdeniz, Batı ve Güney Doğu'da yetiştirilir. Çok lezzetli ve tatlı bir meyve olarak bildiğimiz hurmanın çekirdekleri, yakacak olarak değerlendirildiği gibi lifleri de kumaş üretiminde kullanılır.
Hurma, Kur'an-ı Kerim'de En'am Suresi 99., Meryem Suresi 23-26., Rahman Suresi 68.ayetlerde hem dünya, hem de cennet hikmeti olarak geçmektedir.
Peygamberimiz sav. de hurmayı çok sevmişler, onu hem katık, hem meyve olarak yemeyi tavsiye etmişlerdir. Kendileri hurmayı tek adetli yerler, çekirdeğini de baş ve orta parmaklarıyla tutup çıkarırlardı. Nebiyy-i Ekrem -sav hurmanın her çeşidine; yaşına da, kurusuna da bereketli olması için dua etmişlerdir. Yine zehir ve sihre karşı şifa olması için de dua ettikleri nakledilmiştir. Nitekim bir defasında:
"Her kim sabah aç karnına yaş hurmadan (Medine hurması) yedi adet yerse, o gün ona zehir yahut sihir zarar vermez." Buyurmuşlardır.
Hurmayı, yaşını kurusuyla karıştırarak yemek, salatalıkla beraber yemek ve yine cevizle birlikte yemek sünnet sayılmıştır.
Hurma, besin değeri yüksek bir gıdadır. Bunu şöyle tablolaştırmak mümkündür:

100 Gr. Hurmanın Besin Değeri

Besin Birim/ Değer
Protein 1.5 gr
Karbonhidrat 50 gr.
Kalori 275 kcal

100 Gr. Kuru Hurmanın Besin Değeri

Besin Birim/ Değer
Protein 3 gr.
Karbonhidrat 75 gr.
Kalori 275 kcal

Tablodan, hurmanın çok yüksek enerji sağladığını görmekteyiz. Bu enerji, içinde bulunan % 50-75 oranındaki meyve şekerinden kaynaklanmaktadır. Protein oranı da azımsanmayacak ölçüdedir. Çünkü diğer meyveler, protein bakımından oldukça fakirdir.
Özellikle modern tıbbın yaptığı araştırmalara baktığımızda hurmanın hamile, lohusa ve yeni doğan bebekle ilgili her türlü ihtiyaca cevap verdiği kolaylıkla görülür. Oysa 14 asır önce Sevgili Peygamber'imize verilmiş en büyük mucize olan Kur'an-ı Kerim de buna işaret etmiştir. Meryem Suresi'nde hurmanın hem gıda, hem de ilaç olarak kullanılabileceği ifade edilmiştir. 23-26. ayetlerde Allah Teala'nın, Hazret-i Meryem'e, bebeği Hazret-i isa'yı doğuracağı sırada hurma yemesini tavsiye etmesinin türlü hikmetleri, ancak yakın zamanlarda keşfedilmiştir. Son araştırmalara göre hurmanın faydalarını şöyle açıklayabiliriz:

mrkydr:


Hurma, hamile annenin vücudunda taşıdığı yavrunun gelişmesine yardım eden en önemli yiyeceklerden birisidir. Aynı zamanda annenin sağlığını koruyarak ona gerekli zindeliği sağlar. ıçeriğindeki şeker, bildiğimiz kan şekerini yükselten glikoz değildir. Hurmada fruktoz denilen meyve şekeri bulunur. Fruktoz, vücutta kolayca parçalanan ve organizmaya kısa sürede enerji veren bir şekerdir. Hurmadaki fruktoz, hamilelik döneminde özellikle de doğum sonrası süreçte zayıf düşen annenin enerji ihtiyacını karşılayarak ona canlılık ve zindelik kazandırır.
Aynı şekilde doğumla kan kaybeden anne, vücut şekerinin düşmesi ve tansiyon düşüklüğüyle karşı karşıya kalır. Anne, hurma yiyerek bu durumun önüne geçebileceği gibi yeni doğan bebeğin beslenme ihtiyacını da kolayca karşılayabilir.

Hurma; lif, yağ ve mineral bakımından da zengindir. Özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor ihtiva eder. Vitamin olarak da hurmada en çok A, B1, B2, B3, B6, B11 vitaminleri bulunur. B11 yani "folikasit", hamilelikte alınması gereken önemli bir vitamindir. Çünkü bu dönemde günlük folikasit ihtiyacı iki katına çıkar. Folikasit kan hücresi yapımında, aminoasitlerin yapımında ve hücre yenilenmesinde görevlidir. B11 yetersizliğinde kansızlık belirtileri görülür. Yani hurmanın bol tüketilmesi, annenin en tabii yoldan folikasit ihtiyacını gidermiş olur.
hamilelikteki uzun süreli bulantılar ve fiziksel değişiklikler sonucu, potasyum eksikliğine rastlanır. Hurmada bulunan potasyum sayesinde bunun önüne geçilmiş olur. Ayrıca potasyum vücudun su dengesini sağlayarak, zehirli atıkların dışarı atılması için böbrekleri uyarır.
Hurmadaki diğer önemli bir mineral de "demir"dir. hamilelikte ve doğum sonrasında kansızlık sık rastlanan bir durumdur. Demir, alyuvarların dengesini sağladığı ve hemoglobin sentezini kontrol ettiği için kansızlığı da gidermiş olur. Bir insan günde 15 hurma yiyerek vücudunun demir ihtiyacını karşılayabilir.
Hurma yine "oksitosin" adlı bir madde içerir. Oksitosin aslında beyinde salgılanan ve doğum sancılarını başlatan bir hormondur. Bu hormonun en önemli etkisi ana rahmindeki kaslarla anne sütünün salgılanmasını sağlayan kas hücrelerinde görülür. Doğum esnasında oksitosin salgılanmasıyla doğum daha kısa zamanda ve kolayca yapılmış olur. Hatta kimyasal olarak oksitosin doğumu kolaylaştırıcı ilaç olarak kullanılmaktadır. Pek çok kaynakta oksitosin "rapid birth" yani "hızlı doğum" adıyla tanımlanır.
Hurma için "Her öğünde yenilebilir." demek asla yanlış olmaz. Hatta bir insan, hurma ve suyla yıllarca yaşayabilir. Tanınmış bilim adamlarından W. Dowson bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılayacağını söyler.alıntı

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git