Gönderen Konu: Siftah  (Okunma sayısı 3154 defa)

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Siftah
« : 15 Ekim 2010, 09:12:15 »

Halk arasında sabah siftah yaptığımızda parayı yere atmak sakala sürmek hurafemi yoksa dinimizde böyle birşey var mı?

Değerli Kardeşimiz;

Çoluk çocuğunun rızkı için çarşı pazarda vaya kendi iş yerinde çalışan insanlar günün ilk saatlerinde kazandıklarına siftah diyorlar. Bu ilk kazançları o gün çoluk cocuğun rızkını kazandıkları anlamına geldiği için, esnaf arasında kullanılmaktadır. İyi niyetle yapılmış bir uygulamadır.

Nitakim tarihte bir çarşı içinde ilk alış verişini yapanlar ben sifathımı yaptım şu arkadaş hiç satış yapamadı, ondan alış veriş yapınız, diyerek onların rızıklarını kazanmları noktasında yardımcı olurlardı. Bu açıdan bir sakıncası yoktur.

Ancak bu alınan parayı yüze göze sürmek uygun değildir. Böyle bir uygulamanın dini bir dayanağı yoktur.

Çevrimdışı mrkydr

• Administrator
  • Üstad
  • *
  • Rep +35/-3
Ynt: Siftah
« Yanıtla #1 : 15 Ekim 2010, 09:29:06 »

Osmanlı toplumu da bu ahlâk içinde yoğrulmuş ve böylece cemiyet huzur ve seâdetini ehl-i küfrü dahî hayran bırakacak bir derecede temin etmiştir. Fatih’in İstanbul’u fethinden sonra iki papazın Osmanlı esnafını tedkik için dolaşırken yaşadıkları şu hâdise bu hâli ne güzel aksettirir. Papazlar, sabâhın erken sâatinde bir bakkala giderek bir şeyler almak istediler. Bakkal onlara:

“–Ben siftah yaptım. Siftah yapmayan komşumdan alın!” dedi.

Bunun üzerine diğer bakkala gittiler. O da aynı şekilde:

“–Ben siftah yaptım. Siftah yapmayan komşumdan alın!” dedi.

Böylece papazlar diğer dükkana gittiler. Aldıkları cevap hep aynı oldu. Nihayet ilk bakkaldan alış-veriş yaptılar.

Ecdâdımız işte böylesine diğergâm ve fedâkâr kılıcı bir ahlâk zemininde yetişmişlerdi. İslâm ahlâkından ibaret olan bu zeminde hep birbirini düşünmek vardır. Hele hîlekârlık, bir müslüman için ağır bir cürümdür. Bir müslüman yalan söyleyemez, aldatamaz. Aldanmak ise, bir ahmaklık alâmetidir. O da bir müslümana yakışmaz.