Hz. Muhammed (s.a.v) Alemlere Rahmet Efendimiz > Medine Hayatı

Hz. Muhammed(S.A.V.)'e Hicret İzni Verilmesi ve Hicret Etmesi

(1/1)

aRSLan:
Kureyş müşrikleri Resul-ü Ekrem Efendimizin vücudunu ortadan kaldırmak için kat’i karar almışlardı, ve bunun için faaliyetlerini sürdürüyorlardı.Bu sırada Allah’a Teala sevgili resulüne hicret emrini verdi, ve müşriklerin kötü niyetlerini Cebrail vasıtasıyla peygamberimize haber verdi. Peygamberimiz, Hz. Ebubekir’in evine gelerek beraber hicret edeceklerini haber verdi.


Peygamberimizi öldürmek için evi saran müşrikler O’nun evden çıkışını beklediler. Hz. birlikte hicret yolunu tuttular. Sevr Dağı’na gidip bir mağaraya gizlendiler. Peygamber bunu bildiği için kendi yatağına Hz. Ali ‘yi yatırdı ve müşrikleri oyaladı Allah’ın koruması sayesinde gafil düşmanları arasından onlar görmeden çıktı. Ve Hz. Ebubekir ile birlikte hicret yolunu tuttular. Sevr Dağı’na gidip bir mağaraya gizlendiler.

Müşrikler ellerindekini kaçırdıktan sonra her tarafı aramağa başladılar. Fakat boşunaydı. Bir ara gizlendikleri mağaraya kadar geldiler. Fakat Allah Tarafından içeriye giremediler çünkü mağaranın ağzındaki ağaca güvercinler yuva yapmış, örümcekler ağ örmüştü. Dışarıdaki konuşmalar içeriden duyuluyordu. Hz.Ebubekir endişeye kapıldı. Hz. Peygamber O’na; Üzülme Allah bizimle beraberdir, O bizi korur dedi. Müşrikler mağaraya girmeden geri döndüler.

Medineli Müslümanlar, Efendimizin Medine’ye gelmek üzere yola çıktığını duymuşlardı.Yolun iki tarafı sevgili peygamberlerini karşılamak için sıralanmış halkla dolu idi. Nihayet beklenen misafirler göründü şehir bir anada bayram havasına büründü.Çünkü insanlığa saadet sunan Zat geliyordu.herkes bu şerefli misafiri evinde konuklamak istiyor,devesinin yularından tutup “buyurun” diyordu. Hz. Peygamber kimsenin gönlü kırılmasın diye tercih yapmadı, gülümseyerek, “Deveyi kendi haline bırakınız” dedi. Deve Hz.Halid Ebu Eyyub Ensari’nin evinin yanında çöktü. Hz.Peygamberde O’nun misafiri oldu.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git